Zjirinovskij slogs i duman igen

Publicerad 30 mars 2005 - 18:16
Uppdaterad 31 mars 2005 - 01:34

Den ryske ultranationalisten Vladimir Zjirinovskij utlöste i dag ett stort slagsmål i det ryska underhuset duman sedan han spottat en annan ledamot i ansiktet.

Video

Zjirinovskij, som är vice talman i duman och ledare för extremhögerpartiet Liberaldemokraterna, var upprörd över att hans parti utestängs från lokalvalet i Jamalo-Nenetsk i norra Ryssland.

När han inte fick någon förklaring till åtgärden stormade Zjirinovskij ut ur kammaren och sade att han skulle plundra det federala myndighetskontoret i Jamalo-Nenetsk.

På vägen ut ur duman stoppades Zjirinovskij av en företrädare för vänsterpartiet Rodina, varpå Zjirinovskij spottade honom i ansiktet. Ett slagsmål med 15 deltagare utbröt.

Efter intermezzot beslöt duman att Zjirinovskij inte ska få tala inför församlingen på en månad. Han kan också förlora sin post som vice talman.

TT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.