I Abu Ghurayb-fängelset utanför Bagdad hålls fångar i tält.

Allt fler fångar i Irak

Publicerad 31 mars 2005 - 06:57
Uppdaterad 31 mars 2005 - 11:11

Antalet fångar som hålls av USA i Irak har ökat kraftigt sedan i höstas och uppgår nu till omkring 10.600, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

Av dessa sitter drygt 6.000 i lägret Camp Bucca i södra Irak, 3.300 i det ökända Abu Ghurayb-fängelset och något tusental i andra fängelser i Irak.

Ökningen av antalet beror på att flera offensiver mot motståndsfickor som Falluja genomförts under vintern.

Detta har lett till att flera fångar tagits, uppger amerikansk militär.

Förhållandena kritiseras
Människorättsorganisationer befarar att det stigande antalet fångar ska öka trycket på både permanenta och provisoriska fängelser. New York-baserade Human Rights First sade att förhållandena är dåliga och övergreppen många vid de tillfälliga fånglägren, som ofta består av några husvagnar omgärdade av taggtråd.

Deborah Pearlstein vid Human Rights First noterade att antalet fångar i Irak närmar sig det som gällde i slutet av 2003 då mängder av övergrepp inträffade i Abu Ghurayb och på andra platser.

Övergrepp ska inte upprepas
Amerikanska armén försäkrar dock att kontrollen har skärpts så att inte övergreppen som upprört världen ska upprepas. Och antalet fångar är inte större än militären klarar av, bedyrar militärtalesmannen Guy Rudisill.

-Nej vi är inte överbelastade med det här antalet fångar. Vi har kapacitet att öka våra anläggningar om behovet uppstår, sade han.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.