Platsen för det första attentatet Foto Amr Nabil Pressens Bild

Svensk skadad vid bombdåd i Kairo

Publicerad 30 april 2005 - 16:24
Uppdaterad 30 april 2005 - 19:43

En svensk man i 30-årsåldern skadades vid ett bombdåd i dag vid Egyptiska museet i Kairo. Förutom svensken, som enligt UD arbetar för Läkare utan gränser i Darfur, skadades hans ital- ienska flickvän och tre egyptier.

Attentatsmannen, som var efterlyst för ett bombdåd i Kairo 7 april, hoppade med sin sprängladdning ner från en låg bro in i en folksamling och dödades.

Svensken, med rötter i södra Sverige, har blivit utsatt för en så kallad spikbomb och skadats i ansiktet. Han opererades på lördagskvällen och hans skador bedömdes som allvarliga.

Ännu ett bombdåd
Senare rapporterades om ytterligare ett bombdåd, denna gång nära en moské i den gamla delen av Kairo. Uppgifterna om vad som har inträffat är dock mycket motsägelsefulla. Även här kan flera personer ha skadats.

Reuters skriver att två kvinnor besköt ett turistbuss men missade sitt mål.

Enligt Kairos säkerhetschef Nabil al-Azabi sköt sedan den ena kvinnan ihjäl den andra och skadesköt sedan sig själv.

Andra uppgifter talar om att det var polisen som sköt kvinnorna.

Kvinnorna ska ha varit syster respektive fästmö till den person som utförde dådet vid egytipska museet. Den ena kvinnan sköts till döds av polis medan den andra begick självmord.

En militant islamistgrupp som kallar sig Martyren Abdullah Azzambrigaderna har tagit på sig skulden för dådet. Gruppen ingår i Atta-gruppen som tagit sitt namn efter en 11 septemberkapare.

Tidigare terrordåd i Egypten

Mellan 1992 och 1997 genomförde islamiska extremister en mängd attentat mot utländska turister i Egypten. Därefter var det lugnt fram till hösten 2004.

Nu fruktar de egyptiska myndigheterna att en ny våldsvåg kan vara under uppsegling. Här är några av de värsta attentaten.
* Oktober 1992 - Brittisk kvinna blir första utländska dödsoffret när hennes buss beskjuts.
* Februari 1993 - En svensk är bland tre döda vid sprängattentat mot kaffestuga i Kairo.
* September 1994 - Två tyskar och två egyptier dödas vid eldgivning i turistorten Hurghada.
* April 1996 - 18 grekiska turister skjuts ihjäl nära pyramiderna, misstas för israeler.
* September 1997 - Nio tyskar och deras egyptiske förare skjuts ihjäl utanför Egyptiska museet i centrala Kairo. Sex tyskar såras.
* November 1997 - 58 turister och fyra egyptier skjuts och huggs ihjäl utanför tempel i Luxor. Sex attentatsmän och tre poliser dödas i eldstrid.

* Oktober 2004 - 34 människor dödas i sprängattentat mot turistanläggningar i Taba nära israeliska gränsen. Många av dödsoffren var israeler.
* April 2005 - Tre turister dödas av självmordsbombare i Kairos basarområde.

TT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.