LO kräver höjd skatt på mat och kultur

Publicerad 29 april 2005 - 10:36
Uppdaterad 29 april 2005 - 14:52

Höj momsen på mat och kultur. Det kräver LO-ekonomerna Dan Andersson och Åsa-Pia Järliden Bergström.

De skriver på DN:s debattsida att om framtidens välfärd ska kunna finansie- ras måste inkomsterna öka från breda skattebaser. Men de får inget stöd av statsminister Göran Persson. -Idén har noll folkligt stöd, säger han.

Höjs matmomsen måste också barnbidrag- en höjas, konstaterar LO-ekonomerna. De tycker också att det är orimligt att som i dag ge skattelättnader på pensionssparande när målet är att öka antalet arbetade timmar.

Fråga till folkpartiet
LO-ekonomerna anser att det är i det närmaste oundvikligt att inte höja momsen på bland annat mat och kultur för att återställa likformigheten i skattesystemet.

En reformering av skattesystemet kräver en bred politisk uppslutning samt stöd av arbetsmarknadens parter.

LO-ekonomerna undrar om folkpartiet, som tidigare spelat en nyckelroll i flera ekonomiska reformer, är berett att ställa upp.

Tummen ner från Persson
Göran Persson har inte läst LO-ekonomernas debattartikel, men han tror inte på idén att höja matmomsen.

-Det går säkert att argumentera för den intellektuellt, men den har noll folkligt stöd. Dessutom tillhör jag dem som sänkte momsen på mat och fick mycket goda resultat av detta, så att i mig har de på denna punkt ingen vän, sade han efter partiledardebatten i riksdagen.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.