Skolbygget i Vaxholm

Byggkonflikt till EU-domstol

Publicerad 29 april 2005 - 14:26
Uppdaterad 29 april 2005 - 19:24

Tvisten mellan facket Byggnads och ett lettiskt företag kring ett bygge i Vaxholm kommer att avgöras av EU:s domstol. Arbetsdomstolen beslöt i dag att begära in ett förhandsavgörande.

Video

Lavaldomen

Beslutet är en seger för det lettiska företaget Laval, som har hävdat att AD måste be om besked från EG-domstolen. Byggnads ansåg att det var onödigt.

LO:s avtalssekreterare Erland Olausson tror inte att det kan bli en dom som i praktiken ger EU rätt att bestämma över vilka fackliga stridsåtgärder som ska vara tillåtna i Sverige. Svenskt näringsliv välkomnar AD:s beslut.

-Den oklara situation som i dag råder kring utländska företag som tillfälligt utför arbete i Sverige är inte hållbar, säger vice vd Jan-Peter Duker i en kommentar.

Från LO:s sida menar man att frågan kan komma att påverka organisationens i grunden EU-positiva hållning.

-Skulle man få ett besked från EG-domstolen som slår sönder vår arbetsmarknadsmodell, då får det dramatiska effekter, säger LO:s avtalssekreterare Erland Olausson.

En av Arbetsdomstolens sju ledamöter ansåg att det inte fanns skäl att inhämta ett förhandsavgörande från EU:s domstol.

Tvingades ge upp

Det lettiska företaget Laval blev utsatt för en massiv facklig blockad sedan man beslutat att inte teckna kollektivavtal.

Företaget tvingades så småningom ge upp skolbygget i Vaxholm och kontraktet med kommunen revs upp. Laval fick betalt för det arbete som gjorts innan blockaden stoppade arbetet.

Blockaden ledde dock ändå till att bolaget L&P Baltic Bygg, som bildats för Lavals satsning i Sverige, försattes i konkurs.

Arbetsdomstolen (AD) tog i mars ställning i konflikten genom ett provisoriskt beslut. Då bedömde AD att den fackliga blockaden inte stred mot reglerna. Laval drev också frågan till Högsta domstolen (HD), men inte heller där fick företaget Laval något medhåll.

Den lettiska regeringen har protesterat mot den svenska hållningen. Lettland ser den fackliga blockaden som ett brott mot EU:s grundlagar som garanterar fri rörlighet över gränserna.

(TT/SVT)

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.