Misshandeln fångades på bild av bensinstationens övervakningskamera.

Poliser fick fängelse och avskedas

Publicerad 30 maj 2005 - 14:11
Uppdaterad 30 maj 2005 - 20:22

Två poliser dömdes i dag av Huddinge tingsrätt till tre månaders fängelse för att de misshandlat en 64-årig man den 27 juli i fjol på en bensinstation i Botkyrka söder om Stockholm.

Poliserna döms även för osant intygan- de och de ska också betala 17.100 kr var i skadestånd till den misshandla- de. Domen kommer att överklagas. Enligt beslut i personalansvarsnämnden avskedas poliserna vid fällande dom.

Ett avgörande bevis var bilder från en övervakningskamera som visar hur en av poliserna håller fast mannen medan den andre slår honom med sin batong.

Allvarlig misshandel
Enligt tingsrätten är misshandeln av allvarlig art med hänsyn till att polismännen var två mot en äldre man och att de slog honom upprepade gånger med batong.

Angående den osanna promemoria som polismännen skrev efter händelsen, anser domstolen att det är ytterst allvarligt att polismän skriver osanna intyg som skulle kunna leda till att oskyldiga döms för brott medan polismän går fria från åtal.

"Mannen slog först"
Under rättegången har poliserna hävdat att den 64-årige mannen slog först och att de fick ta till batongerna i nödvärn efter knytnävsslag.

-Jag är förvånad. Tingsrätten har inte ifrågasatt att polismannen blivit slagen, men menar att det skedde av misstag. Min klient har ändå uppfattat slagen som ett uppsåtligt våld och det fick honom att tro att han uppträdde rätt, säger en av polisernas advokater, Johan Ödlund, till TT.

Knackade på rutan
De båda poliserna hade den 27 juli i fjol stannat vid en bensinstation i Botkyrka söder om Stockholm. När de tankat kom en äldre man fram till dem och knackade på polisbilens ena ruta. Mannen ville tala med poliserna om en händelse dagen före, men poliserna uppfattade honom som påverkad och kände obehag.

Poliserna steg ur bilen och började, enligt tingsrätten, misshandla mannen med flera batongslag. Händelsen iakttogs av flera personer och filmades också av en övervakningskamera.

Poliserna hävdar att de tvingades använda våld för att försvara sig mot mannen. Tingsrätten konstaterar dock att poliserna inte hade någon rätt att gripa mannen och använda våld mot honom. Poliserna befann sig inte i någon nödsituation.

Felaktig rapport
Efter handgemänget vid bensinmacken skrev poliserna en rapport och gav där, enligt tingsrätten, en felaktig beskrivning av vad som hänt. Genom att jämföra videobilderna med polisernas egen berättelse i rapporten konstaterade domstolen att de åtalade lämnat felaktiga uppgifter för att skydda sig själva mot en polisanmälan från den misshandlade mannen.

De båda poliserna har sedan händelsen haft inre tjänst. Polisens ansvarsnämnd har tidigare beslutat att poliserna blir av med jobbet om de fälls för misshandel eller osant intygande, enligt Dagens Nyheters nätupplaga.

Det är mycket ovanligt att poliser i Sverige döms till fängelse för brott i tjänsten. Vid bedömningen av vilket straff poliserna bör ha har tingsrätten tagit hänsyn till att de kommer att avskedas och detta räknas som en förmildrande omständighet.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.