EU-dom underkänner Apotekets monopol

Publicerad 31 maj 2005 - 18:21
Uppdaterad 31 maj 2005 - 19:35

Apotekets försäljningsmonopol av läke- medel strider mot unionens regler. Det slog EU:s domstol fast i dag. Men exakt hur domen ska tolkas och vilka konsekvenserna blir är ännu oklart.

Video

Apotekets monopol

Det är Apotekets system för inköp som EU:s domstol skjuter in sig på. I domen heter det att statliga monopol kan accepteras om de inte diskriminerar vissa leverantörer.

Enligt domstolen finns det dock inte i Apotekets fall tillräckliga garan- tier för att utländska läkemedels- leverantörer inte diskrimineras i för- hållande till inhemska leverantörer.

Risk för diskriminering avgörande
Domstolen resonerar inte om receptfritt kontra receptbelagda läkemedel utan har koncentrerat sig på monopolet som sådant. Apoteket bestämmer sitt sortiment och anskaffar läkemedel direkt hos tillverkare i Sverige eller hos partihandlarna Kronans Droghandel och Tamro.

Läkemedelstillverkare som inte får in sina produkter i Apotekets sortiment har inte rätt att få veta varför och kan inte överklaga beslutet.

Hälsoföretag startade processen
Processen mot Apotekets monopol började för fyra år sedan med att en hälsobutik i Stockholm började sälja nikotintuggummi. Från hälsobutikens sida var det ett medvetet drag för att få tills tånd en prövning av Apotekets monopol.

Dåvarande vd:n åtalades också vid Stockholms tingsrätt. Tingsrätten vände sig i sin tur till EG:s domstol för att få riktlinjer för detaljhandelns försäljning av läkemedel.

Domstolens svar är att monopol inte är förbjudna, men att de inte får vara diskriminerande. Apoteken har i dag en skyldighet att tillhandahålla samtliga läkemedel som Läkemedelsverket har godkänt. Finns ett läkemedel inte i ett visst apotek, ska det finnas inom 24 timmar.

Receptfria läkemedel stor marknad

I dag finns omkring 900 apotek i landet och ungefär 1 000 apoteksombud. Cirka 80 procent av Apoteket AB:s omsättning rör receptbelagda läkemedel men de receptfria varorna står för 80 procent av intäkterna.

Förra året omsatte Apoteket 34,1 miljarder kronor. Vinsten blev 280 miljoner kronor. Första kvartalet i år blev det förlust, främst därför att Apoteket tjänar mindre när det säljer billigare läkemedel.

Det är Läkemedelsverket som avgör vilka läkemedel som får säljas på apoteken. Skillnaden mellan inköpspris och det pris som Apoteket får ta för ett läkemedel avgörs av Läkemedelsförmånsnämnden.

Handeln har uppskattat marknaden för receptfria läkemedel till omkring 3 miljarder kronor per år. Även om Apoteket tappar sin ensamrätt på de receptfria läkemedlen kommer det att finnas ett regelverk som styr hur lagring och försäljningen ska ske, kunskapskrav på personalen och så vidare.

De mest sålda receptfria läkemedlen är Alvedon, Treo, Nicorette och Nicotinell.

TT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.