Brandfarlig bil portas från camping

Publicerad 29 juni 2005 - 18:59
Uppdaterad 29 juni 2005 - 19:26

Svenska campingplatser vill inte ha bilar av modellen Peugeot 307 på sina områden. Bilen kan självantända.

Nyligen kallade Peugeot in ca 13.000 bilar av modellen Peugeot 307 1,6 och 2,0 tillverkade fram t.o.m. maj 2003 för att de skulle kontrolleras. Bak- grunden var flera larm om bränder i Danmark, Norge och Sverige.

Ca 600 svenska campingplatser väljer nu att göra som sina danska kollegor och inte släppa in några Peugeot 307 om de inte genomgått säkerhetskontrol- len. Ca 2.500 av de 13.000 bilar som kallats in uppges ha kontrollerats.

- Vi har gått ut med en rekommendation till campingplatserna att de ska fråga bilägarna om bilen har kontrollerats. Har den inte det rekommenderar vi att bilen ställs utanför campingområdet, säger Håkan Gusteus, kvalitetschef vid Sveriges camping- och stugföretagares riksorganisation, till TT.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.