Ny myndighet för språkutveckling

Publicerad 29 september 2005 - 17:26
Uppdaterad 29 september 2005 - 19:34

Regeringen inrättar en ny samordnande myndighet för utveckling och vård av det svenska språket. Det avslöjade kultur- och utbildningsminister Leif Pagrotsky när han i dag presenterade språkpropositionen Bästa språket.

Fakta: Språk i Sverige

Sverige har fem nationella minoritetsspråk: finska, meänkieli (tornedalsfinska), jiddisch, romani chib och samiska.
Teckenspråk är dövas modersmål.
Genom invandring talas omkring 150 olika språk i Sverige.

TT

Myndigheten ska t.ex. ge stöd till språkanvändning vid myndigheter genom att internutbilda handläggare för att göra språket tydligare och bättre.

I dag sköts språkvården främst av två ideella föreningar: Svenska språk- nämnden och Sverigefinska språk- nämnden. Den nya myndigheten ska börja sitt arbete den 1 juli 2006.

Svenska språknämnden och Sverigefinska språknämnden finansieras i huvudsak av statliga medel. När dessa samordnas med Språk och folkminnesinstitutet (SOFI) är tanken att få en myndighet som ska öka effektiviteten och ge större slagkraft till det språkvårdande arbetet.

Mer engelska
Samtidigt vill man se mer engelska i forskningen.

- Vi bör eftersträva internationalisering av forskningsresultat, även när det gäller humaniora, så att resultaten blir tillgängliga för en internationell forskarkår, säger kultur- och utbildningsminister Leif Pagrotsky till TT.

De engelskspråkiga avhandlingarna ska ha en sammanfattande del på lättbegriplig svenska.

Ett språk för alla
Man vill också att svenskan ska vara huvudspråket och ett språk för alla.

- Vi ska satsa på språkundervisning för elever som har svenskan som andraspråk. Därför tillsätter vi en kvarts miljard till skolor i särskilt utsatta områden, säger Leif Pagrotsky.

Språkpropositionen är den första i sitt slag och anledningen till att den läggs fram nu är enligt Leif Pagrotsky att det har hänt mycket på språkfronten i Sverige.

- Vi har fått fem officiella minoritetsspråk, ett erkännande om att teckenspråket är de dövas modersmål. I Sverige har vi också över en miljon människor som har svenskan som andraspråk, säger Leif Pagrotsky.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.