Karolinska tvingas spara 280 miljoner

Publicerad 30 september 2005 - 03:10
Uppdaterad 30 september 2005 - 12:00

Karolinska universitetssjukhuset i Solna ska spara över en kvarts miljard kr nästa år, skriver Svenska Dagbladet. Dessutom finns det en risk för att årets underskott på ca 75 mil- joner kr läggs ovanpå.

Video

Ett annat orosmoment är kostnaden för löneutvecklingen som beräknas till 2,4 procent, dvs lägre än prognosen från Landstingsförbundet på 3,6 proc.

Besparingseffekter i dag är att rönt- genundersökningar läggs ut och att ett 30-tal operationer flyttas till Uppsala. Facket uppges vara mycket oroat över kvaliteten på vården.

-När man drar ner på bemanningen, men inte på verksamheten, går det inte till slut. Sjukskrivningarna ökar och många slutar. Kostnader för övertid och nyrekrytering äter sedan upp besparingarna, säger Vårdförbundets representant Anita Westerlund till Svenska Dagbladet.

Vill bli ledande universitetssjukhus
Karolinska universitetssjukhuset är ett av Europas största sjukhus med en omsättning i år på 10,1 miljarder kronor. Sjukhuset har som mål att bli ett av Europas fem ledande universitetssjukhus inom sex år. Men med de hårda besparingskraven oroar sig bland annat Läkarförbundet för att målet inte kommer att kunna uppnås.

-Vi borde ha sparat tillräckligt nu. Utvecklingen gör att trovärdigheten nu är i fara, säger Anders Wennerberg, sektionsordförande för läkarna på Karolinska, till tidningen.

Sjukhuset har sedan tidigare ett besparingskrav på totalt 623 miljoner kr under perioden 2004-2006. I sparkraven för nästa år ingår 100 miljoner kr från det långsiktiga sparbetinget.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.