Publicerad 29 oktober 2005 - 17:15 Uppdaterad 29 oktober 2005 - 18:48
I dag var det dags för höstens högskoleprov. I år har dock intresset för provet minskat. I år har drygt 37.000 anmält sig till höstens prov som ägde rum runt om i landet i dag. Det är en minskning jämfört med tidigare, rapporterar SVT:s Aktuellt.
Facit till provet
Här hittar du facit i pdf-format till de fem blocken som ingår högskoleprovet. (Källa: Institutionen för beteendevetenskapliga mätningar, Umeå universitet)
Här kan du se vilka frågor de fem olika blocken i högskoleprovet bestod av. (Källa: Institutionen för beteendevetenskapliga mätningar, Umeå universitet)
De senaste tio åren har antalet provdeltagare varierat mellan 75.000 och 145.000 per år.
Ett bra resultat på provet kan innebära en inträdesbiljett till en eftertraktad utbildning.
Fem delar Högskoleprovet består av fem block som på olika sätt mäter förmågan att förstå ord och begrepp samt läsförståelse på svenska (ORD, LÄS), att läsa och förstå engelsk text (ELF), att tolka diagram (DTK) samt att tänka logiskt kring matematiska problem (NOG). Varje avsnitt får ta femtio minuter.
Mellan 35 och 40 procent av dem som antas till universitets- eller högskoleutbildning kommer in via högskoleprovet. Provet ordnas två gånger per år, en gång på våren och en på hösten. Den som vill kan göra provet flera gånger. Resultatet gäller i fem år. Det är det bästa provresultatet som räknas när man skickar in sin ansökan till universitet eller högskola.