För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Kraftigt snöfall över Mälardalen

Publicerad 29 december 2005 - 15:04
Uppdaterad 29 december 2005 - 17:28

SMHI dämpar sin varning för snöovädret som drar norrut över Sverige till en etta på den tregradiga skalan. Men fortfarande väntas ett kraftigt snöbälte i regionen kring Mälardalen, enligt SMHI.

-Det kommer nog att bli besvärligt under några timmar i Mälardalen, säger meteorolog Bengt Lindström till TT på eftermiddagen.

Ett band med kraftigt snöfall drog under dagen från norra Götaland bort mot Vänern. Samtidigt kom nya snöfall in över Skåne och Blekinge och rör sig uppåt. Vinden avtar dock.

Stora problem i Skåne
Det snöoväder som i natt drog in över södra Sverige kom lite senare och var lite mindre dramatiskt än befarat. Men det orsakade stora problem i tågtrafiken i södra Sverige. Ett stort antal lokala och regionala tågavgångar i Skåne ställdes in i dag för att möjliggöra snöröjning.

-Vi rekommenderar folk som ska ut och resa i dag att ha god tidsmarginal, säger pressinformatör Tobias Johansson vid SJ.

Meteorolog Anna Rune säger till TT att det kommer att fortsätta snöa också under natten.

Urspårning och träd
En godsvagn med rester av saltsyra spårade ur på bangården i Helsingborg. Kontaktledningar revs ned och bussar fick sättas in mellan Helsingborg och Gentofta. Ingen syra läckte ut.

Mellan Växjö och Hovmantorp föll ett träd över ett godståg vilket påverkar trafiken mellan Växjö och Kalmar.

Strömlöst
I morse var ca 5.000 av elbolaget Eons kunder utan el till följd av snöfall och blåst. Några timmar senare vad ca 3.000 hushåll utan el, de flesta i Kronobergs län. Bolaget bedömde att alla skulle kunna få elen tillbaka under eftermiddagen om inte vädret försämrades.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Chattar 2005

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.