OS 2006 > Ishockey
Start | Resultat | Tre Kronors trupp | Damtruppen | Övriga trupper
Foto: SVT

Wikegård: "Förlora mot Finland finns ju inte"

Publicerad 26 februari 2006 - 10:40
Uppdaterad 26 februari 2006 - 13:00

SVT:s hockeyexpert Niklas Wikegård tror att tempot i matchen avgör vem som får åka hem med OS-guldmedaljerna.

-Får vi en match som går fram och tillbaka i högt tempo får vi stryk. Får Finland forechecka våra backar ända upp mot kortplanket blir det jobbigt.

-Får vi ett lägre tempo vinner vi. Sverige har inga tempostarka spelare i sitt lag. Det är bara Per-Johan Axelsson och någon till som har bra driv under rören. Det är därför alla våra toppspelare spelar i kedjor med tempostarka spelare i sina klubblag.

Niklas menar att dagens final kan bli det största ögonblicket i svensk hockeyhistoria. Han anser att ett guld i dag skulle vara större än i Lillehammer, eftersom alla de bästa spelarna funnits tillgängliga för tränarna. Även om flera tackat nej på grund av skada.

-Men det kan också bli en tragedi. Förlora mot Kanada, Ryssland, Tjeckien, USA, det är jobbigt. Förlora mot Finland, det finns ju inte.

Han är ändå optimistisk till de svenska chanserna.

-Jag tror det blir 2-2, och sen vinner Sverige på straffar. Superraffinerat, som i Lillehammer. Och så kommer man vara tre år äldre efteråt och ha fått gråa hår, säger han spänt med bara en liten antydan till ett leende i mungipan.

Anders Hansén

tisdag 4 juli 2006

NHL  09:01

tisdag 28 mars 2006

NHL  06:42

måndag 27 februari 2006

Ishockey  19:14
Ishockey  18:06
Ishockey  17:38
Ishockey  13:47
Ishockey  13:23
Ishockey  11:34
Ishockey  11:09
Ishockey  09:40

Guld till Tre Kronor

Sverige är OS-mästare i ishockey. När den tredje perioden började skrinnade Peter Forsberg in i finländsk zon, släppte upp den till Mats Sundin, som la upp den för Nicklas Lidström. "Lidas" fick en otrolig fullträff från blå och pucken for som en missil upp i vänster kryss, 3-2.


Damkronorna jublar

Silver till Damkronorna

Damkronorna svarade för en stor sensation, genom att besegra USA i semifinalen. Men i finalen, mot giganten Kanada, var laget chanslöst.

Wikegård svarar på frågor

SVT:s hockeyexpert Niklas Wikegård kommer under OS att svara på tittarfrågor i ett antal webbkrönikor. Ställ honom gärna mot väggen och ta chansen att få reda på de små detaljerna som avgör medaljstriderna.

Jönsson och Foppa ska ta ett nytt OS-guld

Jörgen Jönsson och Peter Forsberg var med redan 1994 när Sverige tog guld i OS i Lillehammer. Nu gör de båda stjärnorna troligen sina sista OS och vill gärna avsluta som de började.


Bengt-Åke motiverar sin OS-trupp

Bengt-Åke Gustafsson tog ut HV:s Mika Hannula men inte Tomas Holmström och Mikael Nylander till OS. Ett beslut som väckte reaktioner - både positiva och negativa. Bengt-Åke menar helt enkelt att Holmström och Nylander inte passar in i truppen.


Upp och ner för Salo

Tommy Salo blev nationalhjälte med sin straffräddning som gav oss OS-guldet 1994. 2002 var det precis tvärtom. Salo blev olyckskorpen som på ett märkligt sätt släppte in den löst flygande pucken mot Vitryssland i kvartsfinalen. Målvakten var bedrövad efter slutsignalen.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.