Fler kränkande mejl till Reinfeldt

Publicerad 28 februari 2006 - 08:42
Uppdaterad 28 februari 2006 - 11:09

Riksdagens säkerhetstjänst ska spåra fler kränkande e-postbrev som sänts till moderatledaren Fredrik Reinfeldt.

Mejlen sändes till Reinfeldts e-post- adress i riksdagen under senhösten och har polisanmälts. Mejlen liknar till innehållet dem som skickats från socialdemokraternas högkvarter, uppger Expressen.

Mårten Wennberg på moderaternas press- tjänst säger till tidningen att det var snarlikt språk och likadana ankla- gelser som i mejlen från socialdemo- kraterna. Spårningen av de nya mejlen slutförs tidigast i nästa vecka.

De mejl som sändes från det socialdemokratiska partihögkvarteret av tjänstemannen Mats Lindström polisanmäldes i helgen av Fredrik Reinfeldt.

Enligt moderaterna är syftet med anmälan, som gäller själva mejlkampanjen och inte är riktad mot Lindström, att klarkägga om fler personer vid partihögkvarteret varit inblandade.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.