KU preciserar tsunamikritiken i dag

Publicerad 29 mars 2006 - 18:26
Uppdaterad 30 mars 2006 - 10:11

Konstitutionsutskottet var efter gårdagens sammanträde enigt i sin kritik mot regeringens agerande i samband med tsunamikatastrofen. I dag preciseras kritiken vid en presskonferens.

Video

KU-förhör om flodvågen

Texterna ska slutjusteras innan de presenteras vid en presskonferens i dag 11.30, men ledamöternas omdömen om enskilda ministrar kommer att vara eniga. Bland annat kritiseras statsminister Göran Persson.

Kritik får också dåvarande utrikesminister Laila Freivalds, försvarsminister Leni Björklund, biståndsminister Carin Jämtin, vård och äldreomsorgsminister Ylva Johansson och finansminister Pär Nuder.

I linje med Katastrofkommissionen
Kritiken översstämmer till stora delar med den som Katastrofkommissionen riktade mot regeringen i december, enligt Rapport.

Kritiken mot statsminister Göran Persson handlar framför allt om hur katastrofberedskapen organiserats inom regeringskansliet, och de oklara roller detta skapade.

Persson kritiseras också för att han inte själv i högre grad sökte information om vad som hade inträffat.

Omfattande kritik mot Freivalds
Dåvarande utrikesminister Laila Freivalds kritiseras på en lång rad punkter för bristerna i utrikesdepartementets arbete. Det handlar exempelvis om hur informationen hanterades.

Försvarsminister Leni Björklund kritiseras bl.a. för att hon inte sett till att hela regeringskansliet genomfört krisövningar.

Ylva Johansson kritiseras dels för att hon under krisen gav sig iväg på semester, dels för att inte ha bistått UD med sina kunskaper om katastrofmedicin.

Fler ministrar får kritik
KU riktar också kritik mot två ministrar som inte särskilt pekades ut av Katastrofkommissionen, Carin Jämtin och Pär Nuder.

Jämtin, som var det enda statsrådet på plats den 26 december 2004, kritiseras för att hon inte larmade utrikesministern och statsministern och för att hon inte såg till att personal från Räddningsverket reste iväg till Thailand direkt.

Nuder får kritik för att han inte såg till att det snabbt kom ett regeringsbeslut om pengar till finansiering av katarstrofinsatserna.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.