Kungen fick porträtt och ostkaka

Publicerad 28 april 2006 - 10:56
Uppdaterad 28 april 2006 - 15:27

Kung Carl XVI Gustaf fick ett porträtt av sig själv i present av regeringen, när gåvoceremonien inför kungens 60-årsdag i dag inleddes på Slottet.

Porträttet är gjort av Olle Hamngren och föreställer kungen poserandes i grå kostym och randig skjorta.

-Det är samma skjorta jag har i dag, sade kungen när tavlan överlämnades av statsminister Göran Persson å hela svenska folkets vägnar.

Gratulanterna stod på kö, och kungen fick både ostkaka, en marmorbyst och pengar till sin nya fond i gåva.

Hemlagad ostkaka och GPS-mottagare
-Fantastiskt! var ett uttryck som kungen använde flitigt i Pelarsalen där gratulanterna stod på kö för att överlämna gåvor inför hans 60-årsdag på söndag.

Alltifrån en personlig hälsning från president Vladimir Putin via Rysslands ambassadör till en GPS-mottagare från polisen överlämnades.

-Mamma, den kommer att ta ditt jobb som kartläsare nu, kommenterade prinsessan Madeleine polisens present.

Dagens kanske mest originella gåva kom från Hembygdsförbundet: hemlagad ostkaka och jordgubbssylt från småländska Ljungby.

Marmorbyst från näringslivet
Presentöppningen avslutades som den började: med en avbildning av kungen. Företrädare för det svenska näringslivet överlämnade till stor förtjusning en italiensktillverkad marmorbyst, som stod gömd i ett hörn bakom några dörrar.

-Det är någon annan som får svara för om den är lik eller inte, sade kungen och drottningen såg lycklig ut över att ha lyckats hålla det hela hemligt.

-I går blev vi väldigt nervösa när du gick här och öppnade alla dörrar.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.