Ungt ledarskap uppvaktade kungen

Kungen fick miljoner till unga ledare

Publicerad 29 april 2006 - 16:03
Uppdaterad 29 april 2006 - 21:38

Kung Carl XVI Gustaf fick på lördagen motta nära tolv miljoner insamlade kronor till sin nya stiftelse.

Inför sin 60-årsdag på söndagen hade kungen önskat sig en satsning på att hjälpa fram unga ledare "med en god inre kompass" med stipendier, träning och utbildning. Stiftelsen Ungt ledar- skap överlämnade 11.799.171 kronor.

-Vi är stolta över att vårt land har en statschef som vill använda sin högtidsdag för att göra någonting för andra, sade styrelsens ordförande, riksmarskalk Ingemar Eliasson, som överlämnade gåvan.

-Jag vill verkligen tacka alla som har varit med på det här. Och tacka på förhand för alla de ungdomar som vi småningom ska vaska fram, sade kungen.

Manchettknappar och lasso
Tillsammans med drottning Silvia mottog kungen i dag uppvaktande under två dryga timmar.

Bland presenterna en inbjudan från Seychellernas president att besöka atollen Aldabra, en nybildad fond från Världsnaturfonden i kungens namn - och en slips från Stockholms stad tillverkad av 83 år gamla gardiner.

Hovets tidigare riksmarskalkar hade använt allt sitt krut för att komma på en gåva som kungen inte hade sedan tidigare:

-Vi utgår från, att kungen har inte ett par speciella mannschettknappar till jakt, sade före detta riksmarskalk Per Sköld.

-Nej! sade drottningen till allas förtjusning.

Kungen log också gott åt sin egen renskötare "Nisse" Walkeapääs gåva: en gammaldags renlasso och ett bälte med kniv och kåsa. Men inbjudan att vara med och märka ren i sommar var kungen tyvärr tvungen att nobba på grund av redan inplanerade åtaganden.

Överhopad postcentral
Fram till kungen kom dock inte alla "vanliga" människor som strömmat till slottet under de senaste dagarna med personliga gåvor.

Alla gåvor lämnas till slottets speciella postcentral. Blombuketterna är så många att man tvingats köpa in fler blomvaser.

När alla gåvor och blommor registrerats med namn och adress ställs de ut i Bernadotte-biblioteket i slottet där kungen senare kan gå in och titta på överdådet.

Måhända får de givmilda gratulanterna senare ett officiellt tackkort.

Privat middag
På lördagskvällen hölls en privat middag på Drottningholms slott med flera hundra inbjudna. Bland gästerna fanns statsminister Göran Persson och hans hustru Anitra Steen.

Den danska drottningen Margrethe fick i sista stund ställa in sitt besök på grund av en svår förkylning och det danska kungahuset representerades av prins Henrik och kronprinsessan Mary.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.