Kvinna krossades under häst

Publicerad 28 oktober 2006 - 16:10
Uppdaterad 28 oktober 2006 - 16:12

En 39-årig kvinna i Skåne avled i en hästolycka i dag.
Hästolyckor är den näst vanligaste orsaken till sportskador i landet. Men enligt Svenska Ridsportförbundet är det svårt att skydda sig.

En 39-årig kvinna i Skåne avled vid lunchtid i dag efter att fått en häst över sig. Kvinnan avled omedelbart av de krosskador hon fick vid olyckan som inträffade hemma på tomten i närheten av Färingtofta utanför Ljungbyhed. Det ska ha funnits vittnen till händelsen.

-Någon ska ha sett när olyckan inträffade, men vi vet ännu inte omständigheterna kring den. Vi får utreda vad som hänt, säger Lars-Olof Anderberg, vakthavande vid polisens länskommunikationscentral i Malmö till TT.

Skador vanliga
Hästolyckor är den näst vanligaste orsaken till sportskador i Sverige. Enligt en rapport från Socialstyrelsen rapporterades 9 900 skadefall efter hästsportsolyckor under år 2003. De utgjorde 8,9 procent av alla sportskador - bara fotbollsrelaterade skador var vanligare.

Men trots den höga skaderisken är det sällan som dödsolyckor inträffar, säger Lotta Amnestål, informationschef på Svenska Ridsportförbundet.

-Dödsolyckor är väldigt ovanliga och jag kan heller inte se att de har ökat. Det man kan säga är att det händer fler olyckor vid till exempel fälttävlan än dressyr.

Svårt att skydda sig
Enligt Lotta Amnestål är det svårt att skydda sig mot olyckor, eller att ge generella råd om hur man undviker dem.

-Det är svårt att förebygga att man ramlar av eller att hästen blir skrämd, men det viktigaste är att man har kunskap om hur hästen fungerar. Man bör känna sin häst.

Ryttare bör dock använda hjälm och kan även ha skyddsväst - den är vadderad och tar emot en del av stöten om man ramlar av. Dessutom skyddar västen till viss del om hästen trampar på en.

-Det är också bra att vara två när man rider ut så att man kan hjälpa varandra om något händer. Att ha en annan häst med sig kan bidra till att hästarna håller sig lugna om de blir skrämda. Hästar är flockdjur och finner trygghet i varandra.

TT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.