Ändrade regler för vargjakt

Publicerad 29 oktober 2006 - 20:30
Uppdaterad 30 oktober 2006 - 13:55

Den 1 juli nästa år kommer jaktstadgan att ändras så att det blir lättare att skjuta varg som hotar hundar eller boskap, även utanför inhägnade områden.

Video

Vargar som angriper jakthundar och tamboskap har varit ett av de stora stridsämnena i Sverige på senare år. Sedan i våras är det enligt lag tillåtet för till exempel en bonde att skjuta en varg som tagit sig in i en inhägnad djurhage och hotar hans boskap.

Ägaren måste dock enligt dagens regler först skjuta ett varningsskott mot vargen eller försöka skrämma bort den. Går inte det, får vargen skjutas.

Tror inte ändringen missbrukas
Men nu vill den borgerliga regeringen ta ytterligare ett steg, när det gäller rätten att skjuta en varg:

-Jag har för avsikt att förändra paragraf 28 på sådant sätt att det blir möjligt att skydda sina tamdjur även utanför inhägnat område. Det är viktigt till exempel för dem som bedriver fäbodbruk eller har skogsbeten, men också för att skydda hundar, säger Eskil Erlandsson (c) till SVT:s Rapport.

Rapport: Finns det en risk att människor missbrukar en förändrad lagstiftning?

-Är det så att det missbrukas, vilket jag förutsätter att det inte kommer att göras, så får vi ändra tillbaka, för det är inte meningen att den här paragrafen ska nyttjas annat än till skydd för de hemdjur man har, säger Eskil Erlandsson.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.