För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arkiv: artiklar Sverige 2006
SMHI varnar för hårda vindar och halka
Publicerad 31 oktober 2006 - 20:32 Uppdaterad 31 oktober 2006 - 20:46
SJ stoppade i kväll tågtrafiken norr om Gävle pga det kraftiga snöovädret i södra Norrland. Banverket kunde inte längre garantera framkomligheten.
Många passagerare sitter nu fast i ovädret. Enligt SJ är väglaget för dåligt för att ersätta med bussar.
Snön och blåsten väntas dra söderut under natten. I morgon kan det bli snö ända nere i Skåne, enligt SMHI.
Vägverket varnar för ishalka och driv- snö i Mellansverige i kväll. I morgon utfärdas halkvarning för hela landet, antingen som snöhalka eller ishalka.
Ovädret sprider sig söderut I södra Svealand och hela Götaland är det våta vägbanor på många håll. När temperaturen går ner under noll kommer det att frysa på.
I Svealand och södra Norrland har trafikanterna redan drabbats av snön och halkan med många avåkningar som följd.
Sedan tidigt i morse har Vägverket arbetat febrilt för att underlätta framkomligheten. Nu sätter de in resurserna i södra delen av landet.