För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Hjorth-tavla såld för 12 miljoner

Publicerad 31 oktober 2006 - 18:15

Bror Hjorths målning Kafferep vid Långsjön såldes i dag för 12,5 miljoner kronor vid Bukowskis höstauktion för modern konst. Köpare är en stor svensk konstsamlare.

Det är det högsta priset för en svensk målning sedan 1990, då August Strind- bergs Underlandet såldes för 22,6 mil- joner kr. Bukowskis räknar dock inte längre med den tidens affärer.

-Under de där åren, 1988 till 1990, bjöd folk med pengar som de facto aldrig fanns. Det var en sanslös bubbla som sedan sprack, säger informationschefen Kerbela Nobel.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.