För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arkiv: artiklar Sverige 2006
Miljonsvindel mot försäkringsbolag
Publicerad 31 oktober 2006 - 21:09
En byggentreprenör i Stockholmstrakten och en fd anställd vid försäkrings- bolaget If misstänks för att ha lurat till sig mångmiljonbelopp genom att fiffla med byggfelsförsäkringen.
Enligt polisanmälan har de överdrivit omfattningen av byggskador och därmed fått ut större belopp än nödvändigt från Ifs dotterbolag Byggaranti, som på 1990-talet var en del av Skandia.
2000-2004 betalade Byggaranti ut 165 miljoner kr till entreprenören. Enligt uppgifter till SVT:s Aktuellt kan så mycket som en fjärdedel av pengarna ha ingått i de misstänkta bedrägerierna.