Flygbolag slipper ryska avgifter

Publicerad 24 november 2006 - 12:49
Uppdaterad 24 november 2006 - 14:53

Ryssland har gått med på att slopa avgifterna för europeiska flygbolag som flyger över Sibirien. Avgifterna ska gradvis fasas ut till 2013. Därmed är 20 års dragkamp om avgifterna över.

För SAS innebär slopandet en kostnads- besparing på 140 miljoner kr/år eller 300-400 kr/enkelbiljett, säger Olle Näslund på SAS till SVT Text & Webb.

Dagens beslut kan också på sikt betyda ett lyft för Kallax Cargo i Luleå. Av- gifterna har hittills varit ett argu- ment för fraktflyget att tacka nej till att flyga från Kallax och bolaget har haft stora ekonomiska problem.

Europeiska flygbolag har klagat över att de missgynnas i konkurrensen med bolag från andra världsdelar, som Asien, vars bolag kommit billigare undan.

Överenskommelsen mellan EU-kommissionen, som förhandlar för EU-ländernas räkning, och Ryssland träffades i samband med EU:s toppmöte med Ryssland i Helsingfors. Den går ut på att bara normala avgifter för trafikledning tas ut från och med 2014.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.