Tio avvek från dopningskontroll

Publicerad 26 november 2006 - 03:01
Uppdaterad 26 november 2006 - 11:22

Ett tiotal personer försvann i samband med en oanmäld dopningskontroll på Friskis & Svettis i Uppsala, skriver Upsala Nya Tidning.

Riksidrottsförbundet besökte lokalen på tisdagen. Kontrollanterna kommer alltid oanmälda. Syftet är allmänpre- ventivt.

Friskis är en ideell förening och kan beställa provtagningar via Riks- idrottsförbundet. En person som vägrat lämna prov i Uppsala har stängts av från träning. De som avvek i tisdags är okända och kan inte straffas.

Ingen av de motionärer som fanns kvar i lokalerna testades vid tisdagens dopningskontroll.

Eftersom Friskis & Svettis är en ideell förening har man rätt att beställa provtagningar via Riksidrottsförbundet. Den person som vägrar lämna urinprov blir avstängda från gymmet under två års tid, vilket är samma regler som gäller för elitidrottare.

Från och med nästa år ska Friskis & Svettis arbeta mer aktivt mot dopning bland annat genom att utbilda fuktionärerna.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.