Son erkänner att han dödat föräldrar

Publicerad 26 november 2006 - 11:04
Uppdaterad 26 november 2006 - 19:02

Den 18-årige man som sitter anhållen misstänkt för att ha dödat sina för- äldrar har erkänt. Mannen och kvinnnan hittades döda i sitt hem i Hedemora på lördagen, men polisen tror att de mördades redan på torsdagen.

-Motivet och tillvägagångssättet vill vi i nuläget inte gå ut med, av hänsyn till anhöriga, säger polisens press- talesman Sven-Åke Petters.

Paret, som var i 60-årsåldern, bar tydliga spår av våld. Den tekniska undersökningen fortsatte under sön- dagen och obduktionerna ska göras på måndagen.

Annan son larmade polisen
De döda hittades av en polispatrull i går eftermiddag, sedan en annan son i familjen slagit larm sedan han inte fick kontakt med föräldrarna.

18-åringen greps odramatiskt på Falu lasarett i går. Där befann han sig efter att han varit inblandad i en bilolycka med familjens bil på fredagsnatten.

-Självklart är han tagen av det som inträffat, säger Sven-Åke Petters till Gävledala.

I lördagens förhör framkom det detaljer som gjorde att han på sannolika skäl delgavs misstanke om morden och anhölls av åklagare.

Diffus motivbild
Enligt polisen har det gjorts vissa beslag som nu ska undersökas.

Häktning sker i början på nästa vecka. 18-åringen är inte straffad tidigare och har inte heller haft med rättsväsendet att göra.

Han är på sannolika skäl misstänkt för mord.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.