Stort gasolläckage i Karlshamn

Publicerad 30 november 2006 - 18:00
Uppdaterad 30 november 2006 - 21:11

Läckage av gasol från ett bergrum intill Sillerydshamnen i Karlshamn i kväll förorsakade ett stort rädd- ningspådrag. Vid 19-tiden bedömdes faran vara över och läckan tätad.

Det var i ett av kraftbolaget Eons bergrum ett av rören från det under- jordiska gasollagren började läcka. I bergrummet förvaras 20.000 ton gasol under högt tryck i flytande form.

Explosionsrisken bedömdes som över- hängande och vägar till industriom- rådet spärrades av medan människor uppmanades att stanna inomhus. Orsaken till läckaget var en trasig ventil.

-Det som gick ut var den gas som fanns i röret, säger han. Men det kunde man inte vara säker på från början, sade Eons informatör Mattias Hennius.

1,5 ton gasol beräknas totalt ha läckt ut och spidit sig för vinden.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.