Minskat anslag till Försäkringskassan

Publicerad 30 december 2006 - 11:42
Uppdaterad 30 december 2006 - 14:23

Försäkringskassan får en halv miljard mindre i anslag nästa år. Det är 200 miljoner kronor mindre än vad myndig- heten räknat med.

Samtidigt ökar arbetsbördan på grund av regeringens regeländringar, berättar Sveriges Radios Ekot.

-Det är ett oerhört stort ingrepp. Vi har haft ett jättetufft år och har inte klarat utbetalningstider, säger Claes Pettersson, fackordförande för personalen på Försäkringskassan.

2007 ska Försäkringskassan bland annat satsa på mer fuskbekämpning.

I Skåne arbetar cirka 1.800 personer på Försäkringskassan, och omkring en femtedel av dessa förlorar sina jobb, enligt Claes Pettersson.

Lars Östlund, personaldirektör på Försäkringskassans huvudkontor i Stockholm, tror dock att personalen kommer att klara den ökade arbetsbördan.

-Vi vet att vi kommer göra uppsägningar men inte hur många det blir, säger han till Ekot.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.