För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.
Arkiv: artiklar världen 2006
Ingen fred i Darfur i sikte
Publicerad 30 april 2006 - 19:29 Uppdaterad 30 april 2006 - 21:22
Sudans regering sade på söndagen att den accepterar Afrikanska unionens förslag till fredsplan för den våldshärjade regionen Darfur.
Men ännu timmarna innan tidsfristen löpte ut sade rebellrörelserna SLA och JEM att de inte tänkte skriva under avtalet, rapporterade AFP.
Främst vänder sig de båda grupperna mot att fredsplanen inte uttryckligen stadgar att regeringsvänliga miliser som den ökända Janjawid ska avväpnas.
De kräver också att få tillsätta en vicepresident i Sudans regering.
Oeniga rebeller Regeringsdelegationens ledare Majzoub al-Khalifa sade i ett uttalande att de svårigheter som kan dyka upp när fredsavtalet ska börja tillämpas kan lösas efterhand, om bara alla parter visar god vilja.
Rebellgruppernas förhandlingsdelegationer var angelägna om att visa upp en enad front i Abuja, men de långa förhandlingarna har visat att de har svårt att fatta beslut. Rebellerna är svårt splittrade och har starka interna motsättningar.