För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

FN: al-Qaida stärkt av Irakkriget

Publicerad 28 september 2006 - 18:10

USA:s krig i Irak har stärkt al-Qaida och hjälpt terrornätverket att värva medlemmar. Det hävdas i en FN-rapport, som därmed styrker en färsk amerikansk underrättelserapport.

Enligt FN-rapporten, har al-Qaida en central roll både i striderna i Irak och som inspiratör till taliban- upproret i Afghanistan.

I dag kom också nya terrorhot mot USA. En man som tros vara ledare för al- Qaida i Irak, uppmanar meningsfränder att kidnappa utlänningar för att förmå USA att släppa en muslimsk ledare.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.