För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Elev sköt ihjäl rektor i skola i USA

Publicerad 30 september 2006 - 03:16

En 15-årig elev sköt i går ihjäl sin rektor vid en skola i USA. Det var den andra dödsskjutningen i en amerikansk skola den här veckan.

Skottdramat inträffade i Weston i syd- västra Wisconsin. Pojken dök upp med ett gevär i skolan, men stoppades av en vaktmästare. När rektorn konfron- terade honom drog han upp en pistol och sköt rektorn med tre skott.

I onsdags tog en man sex tonårsflickor som gisslan i den lilla staden Bailey i Colorado. Han utsatte dem för sexuella övergrepp och sköt sedan ihjäl en av dem och sig själv.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.