Bush pressad vid besök i Baltikum

Publicerad 28 november 2006 - 17:37
Uppdaterad 28 november 2006 - 22:31

Under sin vistelse i Baltikum i dag pressades George Bush om USA:s globala konflikter. Bushs försök att förklara sina problem i förhållande till Irak, Iran och Afghanistan var ansträngda.

-De senaste bombdåden i Irak ingår i ett mönster där al-Qaidaextremister försöker sprida våld mellan religiösa grupper, sade Bush och avvisade att det pågår ett inbördeskrig.

Vid Natos toppmöte i Riga diskuterades det ökade våldet i Afghanistan. Bush sade att de Natoallierade måste sända fler styrkor för att man ska lyckas, och framhöll Estland som föredöme.

Diskutera utvidgning
I Riga sade Natos generalsekreterare Jaap de Hoop Scheffer att det är oacceptabelt när 20 procent av de styrkor som behövs fattas i södra Afghanistan. Samtidigt trodde han att Nato 2008 gradvis bör kunna överlämna säkerhetsansvar lokalt.

Bush förklarade att Natomötet i Riga skulle diskutera ytterligare utvidgning av Nato, och inför nästa toppmöte 2008 utlovade han inbjudan till förhandlingar om medlemskap för de "kvalificerade".

Georgien var en krishärd där Bush i Tallinn kunde peka på viss optimism. Tillsammans med Estland försöker supermakten USA lösa konflikten mellan Georgien och Ryssland.

Georgien vill gärna förhandla om Natomedlemskap, vilket i Moskva ses som att Nato ska lägga sig i de inbördeskonflikter där Ryssland är en part.

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.