Flera svensk-somalier fast i Mogadishu

Publicerad 25 december 2006 - 08:06
Uppdaterad 25 december 2006 - 23:46

Etiopien befinner sig i krig med islamister i Somalia. Det har regeringen i Addis Abeba deklarerat efter det senaste dygnets flyg- attacker mot islamisternas trupper i Somalia.

I morse angrep etiopiskt flyg den internationella flygplatsen i Somalias huvudstad Mogadishu och flygplatsen i Baledogle.

Enligt TT är minst tio svensksomalier fast i Mogadishu. -Jag vet inte själv hur jag ska komma ut nu, frågar sig svensk-somaliern Hassan Abdullahi.

-Trots att det är jul vill vi att svenska UD och staten ska försöka göra något. Det är många skandinaver som befinner sig i staden.
Var är FN, var är EU, varför reagerar inte omvärlden och försöker stoppa kriget, säger Hassan Abdullahi på telefon till SVT.

Medger
Etiopien medger bombningen av Mogadishus flygplats och hänvisar till interimsregeringens stängning av gränserna.

-Flygningar utan tillstånd har förbjudits av TFG, och sedan otillåtna flygningar ändå iakttagits har vi bombat, säger en talesman för det etiopiska utrikesdepartementet enligt AFP.
(TFG är förkortningen för Transition Federal Government, interimsregeringen i Somalia).

Hassan Abdullahi berättar om krigsstämningar i Mogadishu
-Tusentals människor, även ungdomar, ansluter sig till de krigförande. De är mycket arga över flygangreppen. Man har stängt skolor och universitet. Alla vill åka till gränsen.

Bildt oroad
Sveriges utrikesminister Carl Bildt (m) oroas av de upptrappade konflikterna i Afrika. Han varnar bland annat för att det kan bryta ut ett regionalt krig på Afrikas horn.

-Det finns risk för att de inbördes striderna i Somalia utvecklas till ett regionalt krig. Och det kunde göra en redan allvarlig situation ännu allvarligare, säger Bildt som menar att medlingsförsöken är av största vikt.

Bildt menar att det internationella smafundets roll nu är att öve påtryckningar:

-Man måste uppmana dem som nu ingriper att inte göra det, att dra sig ur. Det här är en situation, besvärlig som den är, som framför allt måste lösas genom interna förhandlingar. En första förutsättning är därmed att de utländska trupperna, alla, men just nu framför allt de etiopiska, drar sig undan, säger utrikesministern.

Om detta handlar konflikten

Karta Somalia har inte haft en fungerande regering eller centralmakt sedan diktatorn Siad Barre störtades 1991.

I dag kontrolleras huvudstaden Mogadishu ochs törre delen av södra Somalia av de s.k. islamiska domstolarna, som är i krig med interrimsregeringen som har sitt säte i staden Baidoa.

Etiopien stöder Somalias försvagade interrrimsregering mot de islamistiska styrkorna.

Islamisterna får i sin sida stöd av Eytiopiens ständiga fiende Eritrea.

Försöken att genom förhandlingar undvika ett öppet inbördeskrig i Somalia strandade i november.

För Etiopien är det av strategisk betydelse att ha en vänligt sinnad regering i Somalia.

USA och Etiopien hävdar att islamisterna i Somalia står nära terrornätverket al-Qaida.

En del bedömare menar dock att Etiopien medvetet ställer sig bakom USA:s kamp mot islamisk terror främst för att få fördelar och driva egna mål i sitt närområde.

Källa: TT

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.