För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Nyhetstestet augusti 2006
Dragqueens på Pridefestivalen. Foto: Scanpix
1. Vem invigde Pridefestivalen?
Årets Pridefestival i Stockholm invigdes den 2 augusti. Valet av invigningstalare väckte en del debatt. Vem var det som höll talet?
A. Göran Persson
B. Jan Guillou
C. Ulf Lundell
2. Vad var det för mästerskap?
Ett världmästerskap som avgörs vart tredje år hölls i Stockholm i augusti. Fransmannen Pilou vann en guldmedalj i grenen stage contest. Vad tävlades det i?
A. Komedi
B. Cirkuskonst
C. Magi
3. Vem blir DN:s nye chefredaktör?
Jan Wifstrand meddelade den 11 augusti att han skulle sluta som chefredaktör på Dagens Nyheter. Det dröjde inte länge innan namnet på hans efterföljare offentliggjordes. Vem blir DN:s nye chefredaktör?
A. Thorbjörn Larsson
B. Göran Greider
C. Carl Bildt

Välj år: 2008 |  2007 | 2006 | 2005 | 2004

Bildgallerier 2006

Chattar 2006

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.