Berlusconi ser sig hotad av alla

Rapport
Publicerad 7 april 2006 - 17:40
Uppdaterad 19 juni 2006 - 13:52

Nyligen hade det stora Berlusconikritiska nyhetsmagasinet L'Espresso ett omslag på engelska: Bye, Bye Berlusconi. Den visade att han tappar allt mer till Prodi.

Närmast konservativa The Economist hade ett omslag på italienska: Basta Berlusconi! (Nu får det vara slut med Berlusconi!).

Sedan två veckor är opinionsmätningar förbjudna. De sista visade att Prodi skulle vinna med 3,5-5 proc. Berlusconi beter sig desperat och börjar redan tala om valfusk.

På torsdagen sade han att hela rättsväsendet, hela pressen och storfinansen är emot honom. Och krävde FN-observarörer inför valet.

Obalanserat uppträdande Han har uppträtt obalanserat under hela kampanjen. Han sa att alla som röstar på vänstern är "coglioni". Snällt kan det översättas med idioter. Men det är ett vulgärord för testiklar. Till och med Vatikanen protesterade.

Det som kan fälla Berlusconi är Italiens ekonomi, EU:s sämsta. En del jämför landet med Argentina strax före kollapsen.

Hans egen förmögenhet uppges däremot ha tredubblats sedan han gick in i politiken.

Han har utnyttjat sin ställning för att ändra lagar som räddat honom undan en rad domar för fiffel. Många menar att rättstaten ej finns i västlig mening i Italien. Den viktigaste informationskällan, TV, är tystad.

Rättskandalerna nämns nästan aldrig
Där nämns nästan inget om Berlusconis alla rättsskandaler, som gjort att landet utomlands fått närmast politisk tönt-status. Åklagare i Palermo anser det bevisat att hans parti är ett projekt startat av maffian.

I Västeuropa ses han som vänsterns hatobjekt nr 1. Men han fick sin mediemakt genom korrumperade socialisterna på 80-talet under premiärminister Craxi, som fick 100 milj kr av Berlusconi.

Mycket av det som ger honom dåligt rykte i utlandet är helt enkelt okänt i de Berlusconi-styrda TV-medierna. Det är alltså den usla ekonomin som kan fälla honom. Inte hans rykte.

Han är lierad med det nästan rasistiska separtistpartiet Lega Nord plus "de reformerade fascisterna", vars ledare utrikesminister Fini kallat Mussolini 1900-talets störste statsman.

Rädslan för förlust gör att han samarbetat även med "äkta" fascister. Plus rester av det gamla korrupta socialistpartiet. Och hans utmanare? Ja, Romani Prodis vänligt mumlande framtoning tycks delvis ha gått hem.

Men Prodis allians är splittrad och Berlusconi kan visa på oklarheter.

Ty Prodi har ett lik i lasten i form av "gammelkommunister" som hotar med höjda skatter där oppositionen helst vill tiga. En Prodi-seger väntas bli så knapp att kommunisterna kan få ett starkt inflytande.

Slåss bäst i motvind menar många
Men även bland arbetsgivarna finns en falang som hellre önskar Prodi än Berlusconi: Italiens ekonomi skadas av att han missbrukar sin ställning för att gynna sitt eget medieimperium.

Och i Berlusconis led finns de som redan börjar tala om tiden efter honom och ett nytt parti: "Ingen vill dö som Berlusconi-anhängare".

Många menar dock att han slåss bäst i motvind. Oppositionens inre motsättningar kan ge de extraprocent som behövs. Kanske med Vatikanens stöd.

Uppgifter om terrordåd cirkulerar. Sådana kan gynna honom. Men han kan då anklagas för att ha dragit in terrorn i landet pga sitt helhjärtade stöd åt Bushs Irak-krig, som Prodi och väljarmajoriteten är emot.

Valet kan sägas vara ett vägval. Ty det är inte bara utomlands som åtskilliga ser Berlusconi som EU:s Lukasjenko.

BO INGE ANDERSSON
Utrikeskommentator Rapport/SVT

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.