För att kunna se denna sida korrekt behöver du installera ett Flash-plugin i din webbläsare. Information om hur du går tillväga finner du på svt.se/hjalp.

Skandaler avgjorde valets utgång

SVT Nyheter
Publicerad 11 november 2006 - 12:08
Uppdaterad 11 november 2006 - 12:27

51-49 och 229-196 är siffror som gör skillnad i amerikansk politik. Den demokratiska vinden började i Indiana och avtog inte förrän den nådde Virginia. President Bush har nu två stormiga år framför sig med förhandlingar, uppgörelser och utskottsförhör.

Alla utrikeskrönikor

Efter att i sex år behagligt styrt kongressen som sin förlängda arm kräver nu demokraterna inflytande. Det första beviset på den nya maktstrukturen var försvarsminister Donald Rumsfelds avgång. Den andra var partiordförande Ken Mehlmans avhopp.

Nästa man som kan komma att packa och lämna Vita Huset är valstrategen Karl Rove. För vid sidan av Irakkriget, som nu sex av tio amerikaner motsätter sig, var en viktig anledning till Republikanernas misslyckade val att de trogna väljarna delvis svek.

Sexskandaler
De kristna väljarna kunde inte svälja sin stolthet och vandra till vallokalerna. Och i en tyst protest valde många att stanna hemma. De var besvikna och chockade över flera uppmärksammade skandaler som drabbade partiet just i den känsliga valrörelsens slutskede.

Tro och etik är svårt att förena med en kongressman som försöker utnyttja sin ställning genom att locka unga manliga praktikanter till sex. Men Mark Foley var inte ensam om att svärta och rasera. När timmarna kunde räknas till vallokalernas öppnande rämnade grunderna till New life Church i Colorado Springs. En jättekyrka med en viktig plattform bland 30 miljoner evangelister i USA.

Deras andlige ledare Ted Haggard, en fembarnsfar med stirrande blick och väloljad mun, erkände plötsligt efter några timmar av anklagelser att han köpt narkotika och även besökt en homosexuell prostituerad för att få "massage".

Överraskande bakslag
Att Republikanerna drabbades av skandalerna var direkt avgörande för valutgången och överraskande bakslag för en partiorganisation som tidigare varit känd for effektivitet, organisation och disciplin.

Och när Karl Rove, som lyfte George Bush till seger både 2000 och 2004, nu inte kunde parera skandalerna och styra Irakkriget till att mer handla om USA:s inre säkerhet är dagarna räknade för Carl Bildts vän.

Stefan Åsberg, utrikeskorrespondent USA

Alternativ bild för flash innehåll.
Hanna Hellquist, programledare i Morgonpasset i P3. Foto: Ellen Andersson / P3 Nyheter

Den omtalade hashtaggen Hanna Hellquist har skapat en twitterstorm efter ett uttalande om sexism.

Senaste nyheterna
Josephine Forsman. Foto: UR

Seriestart: Låtarna som förändrade musiken I UR:s nya serie listar Josephine Forsman de viktigaste låtarna i populärmusikens historia.