Trots det fick skåningen ingen medalj utan slutade fyra. Thörnblad hade även bra försök på 2,36.
-Jag gjorde mitt bästa men det är svårt att njuta när man är utanför pallen, säger Linus till SVT.
Och det blev ingen medalj för Linus Thörnblad, men fjärdeplatsen var en strålande merit och tronskiftet inom svenskt höjdhopp kommer allt närmare.
Trodde att 2,32 skulle räcka för medalj -När jag tog 2,32 i första så trodde jag att det skulle räcka till medalj, säger Thörnblad till TT.
Linus Thörnblad log ändå efteråt. -Det är den roligaste tävling jag gjort, säger Linus i SVT:s studio.
Han höjde sitt personrekord utomhus med tre centimeter till 2,34: -Jag gjorde mitt allra bästa. Sedan kan jag inte påverka vad de andra gör, menar han.
Det lyckade tredje försöket på 2,34, som skickade kronprinsessan Victoria upp i himlen på läktaren, var speciellt: -Jag fick på hela skiten.
När det sedan var dags för 2,36 hade kraften gått åt: -Jag var urladdad på 2,36 men det var bra för framtiden, säger Thörnblad som höjde sitt personliga rekord två gånger.
Det var nära att tvåan Janku fick sluta att hoppa efter 2,30: -Jag fick kramp och var tvungen att ta en chansning. Det är EM och man får bara en möjligt, säger tjecken, som kom till Göteborg med ett årsbästa på 2,30.