Sport > VM 2006
Start | TV-tider | Sveriges trupp | Alla lag i VM | --Karlsson | VM-historik | Resultat | Forum | VM-hörnan

"Svennis har bidragit till fallet"

Publicerad 1 juli 2006 - 21:53
Uppdaterad 1 juli 2006 - 22:31

I dag kunde engelsk expertis sätta punkt för kapitlet Sven-Göran Eriksson som engelsk förbundskapten.

England

Här följer några omdömen om den sista matchen och om Svennis ledarskap.

Graham Taylor, fd förbundskapten
"De har just spelat sin bästa match under VM och man kan inte kritisera spelarna för dagens insats.

Man kunde tydligt se skillnaden på de engelska och exempelvis de tyska spelarna vid straffläggningen. Deras självförtroende syntes lång väg.

Sven-Göran Eriksson är som vem som helst av oss, inget extra. Han fick folket emot sig med sina affärer".

Chris Waddle:
"Vi har inte spelat bra och vi har haft år att förbereda oss. Men inget har ändrats. Vi är ett kvartsfinallag och inget mer.

Varje gång vi möter ett lag med styrka och skicklighet så har vi inget motmedel att komma med.

Vi betalar stora summor för att se våra spelare i Premier League och de har alla väldigt bra betalt.

Men vi måste vakna upp i det här landet och inse att vi inte har ett bra landslag.

Vi tränar för mycket i unga år och det gör att vi tar bort glädjen hos våra barn".

Alan Hansen, fd Liverpool.
"Beslutet att bara spela med en anfallare (Rooney) var dumt. Det systemet fungerade aldrig. Alla kommer nu att ifrågasätta tränaren (Svennis) - och det med all rätt.

Jag tycker att tränaren har bidragit till Englands fall. Han fick aldrig laget i form eller lyckades balansera det rätt.

När ett engelskt lag kommer till en turnering vill man spela efter ett system man känner igen och trivs med. De fick aldrig den möjligheten.

Du tittar på startelvan och funderar på varför de spelat så dåligt".

Alan Ball
"Jag är förkrossad och lider med spelarna. Vi väntade alla på att den stora föreställningen skulle komma, men den kom aldrig.

Jag tycker att Wayne Rooney ska åka tillbaka till Manchester Uniteds träningsplan och ge igen på Ronaldo". Alan Shearer.

"Redan från början när laget togs ut var det problem. Man kan inte chansa, du måste ha en plan B. Du måste ha en plan A.

Eftersom det varit misstag från början kan du inte förvänta dig att spelarna ska veta vad de ska göra eftersom de spelar med fel förutsättningar".

Jonathan Kvarnström

måndag 10 juli 2006

FOTBOLLS-VM10/7  21:40
FOTBOLLS-VM10/7  18:46
FOTBOLLS-VM10/7  18:39
FOTBOLLS-VM10/7  17:12
FOTBOLLS-VM10/7  16:23
FOTBOLLS-VM10/7  15:01
FOTBOLLS-VM10/7  14:17
FOTBOLLS-VM10/7  13:43
FOTBOLLS-VM10/7  13:05
FOTBOLLS-VM10/7  11:21
FOTBOLLS-VM10/7  10:47
FOTBOLLS-VM10/7  10:33
FOTBOLLS-VM10/7  10:22

söndag 9 juli 2006

FOTBOLLS-VM9/7  23:45
FOTBOLLS-VM9/7  23:40
FOTBOLLS-VM9/7  23:27
FOTBOLLS-VM9/7  23:12
FOTBOLLS-VM9/7  23:01
FOTBOLLS-VM9/7  22:52
FOTBOLLS-VM9/7  22:48
Johan Ruya - vinnare av Folkets kommentator

Johan Ruya vann Folkets kommentator

Johan Ruya, Linköping, vann Folkets kommentator efter storseger 89-11 mot andra finaldeltagaren Daniel Meisels.

Frankrike och Italien möttes i VM-finalen. På vägen dit har många andra finalkandidater försvunnit.

Är Italien värdiga vinnare?

Italien vann VM-finalen efter straffar mot Frankrike. 120 minuters spel kunde inte sklija lagen åt. Är Italien ett värdigt vinnarlag, eller borde Frankrike vunnit?

Visa resultaten »

Kärleken till fotboll

Tusentals fans i Tyskland förgyller VM-festen med målade ansikten, flaggor och alla möjliga attiraljer för att heja fram sitt land.

Pelé

SVT Sports Erik Aldaeus tar dig med på en tidsresa i fotbolls-VM:s historia.

Zlatan. Foto: Scanpix

"Zlatan en spegelbild av oss själva"

Zlatan Ibrahimovic var inte ens 20 år och hade knappt hunnit snurra upp sina första motståndare i allsvenskan, när ropen började skalla: Zlatan till landslaget! Hur kunde Zlatan bli så stor så snabbt?

Följ VM i mobiltelefonen.

Fotbolls-VM i din mobiltelefon

Njut av fotbolls-VM även när du inte kan se på tv - i din mobiltelefon.

Webb-tv från VM

Här på svt.se/vm kommer ni att få se höjdpunkterna från fotbolls-VM på vår VM-sajt när ni vill, om och om och om igen.


RSS

VM-nyheter direkt till dig

Prenumerera på våra VM-nyheter via RSS och/eller


Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.