Polis: Dödshotad kvinna får inte skydd
|
|
Publicerad 26 juni 2007 - 14:52
Uppdaterad 26 juni 2007 - 22:32
|
Det är skillnad på folk och folk när polisen avgör om en hotad person ska få skydd eller inte. Det hävdar en högt uppsatt polis i Aktuellt i dag. Han menar att det finns flera fall där dödshotade kvinnor och barn blir utan skydd, medan andra, högre upp i samhället får bevakning dygnet runt. Det är sällan vi hör poliser så upprörda att de söker upp media, men det är vad som hänt. En högt uppsatt polisman med insyn i pågående utredningar och arbete med personskydd har kontaktat Aktuellt. Han reagerar starkt på att en kvinna i Sverige, mor till fyra barn, inte har polisskydd, trots att hon bedömts ha ett starkare hot mot sitt liv än till exempel toppolitiker på statsbesök. Kvinnan har redan knivskurits svårt av sin före detta man. Finns en lejd mördare -Mycket talar för att i just den enskilda kvinnans fall finns en lejd mördare där ute som går och väntar på rätt tillfälle och rätt plats när kvinnan visar sig, och är det så att hon har barnen bredvid sig kan ju de råka illa ut om de finns i skottets riktning och då faller både barn och kvinnan offer - och det är oacceptabelt, säger polisen som vill förbli anonym. Aktuellt erfar att tiotusentals kronor har betalats till någon som fått i uppdrag att ta kvinnans liv. I några veckor fick hon dygnet-runt-bevakning, men det drogs in med motiveringen att det var för dyrt. När polisen sedan ville att hon flyttade och bröt kontakten med alla hon och barnen kände, sa hon nej. Då fick hon en larmtelefon.  Aktuellt: Så man vet att det finns en lejd mördare - varför har hon inte skydd då?
-Från centralt ledningshåll har man valt en helt annan strategi, man ser det inte som de utredande poliserna på gräsrostnivå ser, säger den anonyma polisen. Polisen: För dyrt med skydd En annan strategi är enligt denne polis ett annat ord för att det blir för dyrt med skydd. Polisen har bedömt att kvinnans hotbild är en stark fyra på en skala från ett till fem. Som jämförelse kan man säga att den vanlige svenske medborgare har en hotbild på ett, medan politiska ledare i offentliga livet ligger på max tre. -En fyra innebär mycket konkret hotbild, att det föreligger en fara för personens liv och säkerhet, säger advokat Elisabeth Massi Fritz.
Ingen vet hur många Det senaste året har drygt etthundra människor fått skydd av Rikspolisstyrelsen - men ingen vet hur många som får skydd på länsnivå. Elisabeth Massi Fritz uppskattar att bara under 2006, hade hon mellan 30 och 40 klienter med hotbild fyra eller högre, som borde ha fått skydd men som stod utan. -Det som gör mig frustrerad är att det är tydligt att kvinnor och barn utgör andra klassens samhällsmedborgare, och inte får det skydd de faktiskt har rätt att få. Jämför man kvinnor och barn, så är de väldigt lågprioriterade trots att man tydligt säger att det här är brott som ska prioriteras av samhället. Jämför man med SIBA-direktörer, offentliga människor, politiker, andra mer viktiga människor i samhället, så utgör de första klassens medborgare, säger Elisabeth Massi Fritz. -Många av mina klienter blir då tvungna att anlita privata bevakningsföretag, när egentligen samhället ska gå in och bistå. Hon får stöd av den anonyma polis som kontaktat Aktuellt. -Ja, jag känner till två andra aktuella fall, där man gjort helt olika bedömningar och båda ligger på samma hotbildsnivå. Men i det ena fallet är det en högre samhällsmedborgare och den andra lite lägre. Den med lägre samhällsklass får inte det skyddet, medan den som har högre samhällsstatus får skydd och hjälp. Återkommande trend Aktuellt har fått uppgifter om att samtidigt som fyrabarnsmamman kan bli skjuten vilken dag som helst, får pappan till en hotad åklagare dygnet-runt-bevakning efter att ha utsatts för utpressningsförsök. -Det här är inte första fallet jag stöter på där man inte vidtar de åtgärder som till exempel en direktör eller en vd skulle få utan jag ser det som ett återkommande mönster, säger den anonyma polismannen. Reporter: Elisabeth Åsbrink
När en person kommer in och anmäler hot om våld på sin lokala polismyndighet görs en bedömning av hotbilden utifrån en fem-gradig skala. De fall av hot som bedöms som fyror och femmor kan föras över till det nationella personsäkerhetsprogrammet som samordnas av personsäkerhetsenheten vid Rikskriminalpolisen. I Stockholm, Skåne, Västra Götaland och Västerbottens län finns lokala personsäkerhetsenheter. Personer som enligt lagen kan få särskilt skydd är bland annat: 1. misstänkta, tilltalade, målsägande, vittnen och andra som medverkar eller har medverkat i en förundersökning eller rättegång som rör grov eller organiserad brottslighet (bevispersoner), 2. personer som fortlöpande lämnar eller har lämnat information till polisen i frågor som rör grov eller organiserad brottslighet, 3. anställda inom rättsväsendet, eller 4. närstående till personer under 1-3. 5. En person får bli föremål för särskilt personsäkerhetsarbete om det finns en påtaglig risk för att allvarlig brottslighet riktas mot hans eller hennes eller en närståendes liv, hälsa, frihet eller frid. Säkerhetspolisen, Säpo, ansvarar för säkerheten för den centrala stadsledningen, statsbesök med utländska statschefer m.m. samt främmande stats beskickningsmedlemmar. Källor: Polisen, Säpo, Notisum. |