Bredbandsleverantörerna sågar förslaget
|
|
Publicerad 3 september 2007 - 20:14
Uppdaterad 3 september 2007 - 21:17
|
Om det nya lagförslaget blir verklighet får bredbandsleverantörerna större ansvar för olaglig fildelning. Men, branschen sågar förslaget. -Det är inte rätt sätt att få bukt med olaglig fildelning, säger Marcus Nylén, VD på Bredbandsbolaget. I förslaget som i dag lämnades över till justitieministern föreslås att bredbandsleverantörerna ska kunna stänga av de kunder som delar ut och laddar ner upphovsrättsskyddade filer på internet. Enligt Cecilia Renfors, som gjort utredningen har bredbandsleverantörerna ansvar för att deras kunder inte delar ut olagligt material. "Som att posten öppnar brev"

Marcus Nylén, VD på bredbandsbolaget.
Men de företag som SVT i dag talat med är alltså kritiska till förslaget. Marcus Nylén jämför det med att posten skulle öppna alla brev och paket i jakten på smugglare. Bredbandsleverantören Glocalnets VD Martin Tiveus menar att branschen nu får ansvar som övervakare, när de kan tvingas kontrollera vad deras kunder gör. -Det är inte vår roll att döma vad enskilda medborgare gör. Det är myndigheternas roll, säger han till SVT.

Martin Tiveus, VD på Glocalnet.
-Det finns en efterfrågan på fildelning och den måste branschen tillgodose med legala tjänster. Det är det bästa sättet för att förebygga illegal fildelning. Vi har ett intresse att tillhandahålla attraktiva legala tjänster, säger Patrik Hiselius, jurist på TeliaSonera. Även bredbandsleverantören Comhem är skeptiska. Bernd Schmitz, informationschef på Comhem säger att de endast kommer att agera om de får förfrågningar från polis, eller åklagare. - Vi agerar inte på uppdrag av upphovsrättsorganisationer. Men, skulle förslaget resultera i en lagändring så kommer vi följa den, Bernd Schmitz. Förslag om avgift ratat Enligt utredaren Cecilia Renfors ska inte bredbandsleverantörerna stänga av användare som laddar ner eller delar ut enskilda filer, utan användarna ska bara stängas om de laddar ner och delar ut stora mängder upphovsrättsskyddat material. Det hade även diskuterats en avgift för bredband som skulle läggas på abonnemangen, för att sedan delas ut till upphovsrättshavarna, men Cecilia Renfors säger nej till det förslaget. Andreas Liebermann, SVT Text & Webb |