Våld vanligt i ungdomars vardag

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 8 oktober 2007 - 17:59
Uppdaterad 8 oktober 2007 - 22:32

I en undersökning av Rädda Barnen tillfrågades 18-åringar om hur de själva upplever våldet i sin vardag. Hälften av de tillfrågade pojkarna uppgav att de har utsatts för våld på gatan. Hälften av pojkarna uppgav också att de känner någon som bär vapen.

Ungdomar är kanske mer än någon annan åldersgrupp utsatt för hot och våld - i hemmet, i skolan och på offentliga platser. Mer än hälften av de drygt 3.800 tillfrågade 18-åringarna svarade att de någon gång har känt sig hotade.

Vuxna saknar insyn
Trots det vet vuxenvärlden väldigt lite om problemen. Undersökningen visade också att de flesta vänder sig till jämnåriga för att hantera problemen, inte till föräldrarna, till lärare eller andra företrädare för vuxenvärlden.

-Det är jättetydligt. Det räcker inte med att säga att de ska vända sig till en vuxen. Man måste arbeta mer för att utbilda ungdomar i vem de ska vända sig till, säger Åsa Landberg, psykolog på Rädda barnens Centrum för barn och ungdomar i kris.

31 procent skulle vända sig till en jämnårig kompis om de har problem, 16 procent skulle prata med en pojk- eller flickvän. I vuxenvärlden är det helst mamma man pratar med, medan polis, lärare, skolsköterskan och andra företrädare för vuxenvärlden inte ens verkar vara ett alternativ.

Utsatta för våld i flera miljöer
Undersökningen visade att ungdomar som är utsatta för våld i en viss miljö är mer exponerade för våld även i andra miljöer. Barn som exempelvis blir slagna hemma, drabbas i högre grad av våld i skolan eller på stan. Av dem som blivit slagna hemma har fyra av tio även utsatts för våld i andra miljöer.

Flickorna är, enligt undersökningen, mer utsatta för våld i hemmet och i kärleksrelationer. Pojkarna är mest utsatta i skolan eller på gatan.

Åsa Landberg menar att skolan kan göra en viktig insats vad gäller utbildning av ungdomar, och att föräldrar ska se till att vara närvarande i sina ungdomars liv.

Bra vuxenkontakter bästa skyddet
-Den bästa vaccinationen är att ungdomarna har bra kontakt med vuxna omkring sig, att de känner förtroende för de vuxna. Prata med dem och se till att du som förälder är en del i deras liv.

-Har du som förälder en dålig kontakt med ditt barn, ta tag i det och om det behövs, ta hjälp av andra, säger Åsa Landberg.

Undersökningen, som presenterades 2005, efterlyste ett stärkt skydd för ungdomar som tvingas leva med våld i sin vardag.

Sök bland fördjupningarna

Sök genom att skriva in hela ord eller delar av ett ord. Genom att använda * kan en sökning på till exempel peppar* ge träffar på pepparkakor och pepparkvarn. Det går också att söka på flera ord samtidigt. Då visas träffar på alla artiklar som innehåller något av orden.
Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.