Våldet bland unga ökar
|
|
Publicerad 29 oktober 2007 - 18:44
Uppdaterad 30 oktober 2007 - 11:25
|
Enligt Brottsförebyggande rådet ökar inte våldet bland unga. Men en undersökning som Aktuellt har gjort bland landets större sjukhus pekar snarast på motsatsen.
Enligt statistiken anmäldes 240 fall där dödligt våld misstänktes i Sverige under 2006. Men i endast 91 fall kunde dödligt våld bevisas - i resten av fallen har polisutredningar visat att det i stället handlade om t.ex. naturlig död, självmord eller olyckor. 2006 anmäldes 77.019 fall av misshandel eller grov misshandel, en ökning med sex procent jämfört med 2005. Av de misshandlade var 42.722 män och 25.491 kvinnor. Drygt 20.700 av männen och drygt 4.300 av kvinnorna misshandlades utomhus. I fjol anmäldes också 12.147 våldtäkter, varav 4.208 var grova. Källa: Brottsförebyggande rådet I Göteborg har antalet unga mellan 15-24 år som sökt vård efter misshandel ökat från 451 till 548 personer mellan år 2000 och 2006. Samma tendens, under samma period, syns på sjukhusen i Skövde, Linköping, Södersjukhuset i Stockholm, Falun och Umeå. Även på Karolinska sjukhuset i Stockholm konstaterar man en ökning mellan år 2004 och 2006. -Om man jämför med tidigare år ser vi för 2005-2006 att det har skett en 25-procentig ökning, och det är ganska mycket, säger Per-Olof Bylund, forskare på Norrlands universitetssjukhus. Birger Pålsson, kirurg på universitetssjukhuset MAS i Malmö, säger att förutom en ökning har våldets natur ändrats. -Det har blivit råare, hårdare. Man misshandlar medvetet för att verkligen förstöra och döda en människa. Mer eller mindre oförändrat" Men det råder delade meningar om hur våldet slår mot de unga. Felipe Estrada, forskare på Brå, anser att våldet inte har ökat. 
Felipe Estrada
-Sammantaget vet vi att fler ungdomar dör inte av våld, och vi vet att ungdomarna själva i de undersökningar vi gör uppger att våldet är mer eller mindre oförändrat de senaste tio åren, säger Felipe Estrada till Aktuellt.
Anmäler inte Av de som söker vård på akuten är det många som inte vill polisanmäla misshandeln, och det leder till att både polisens och Brå:s statistik blir missvisande. 
Birger Pålsson
-Påfallande ofta säger de att de absolut inte vill dra in polisen och absolut inte tänker göra någon anmälan. De vill ha sjukvård rakt på och inget mer, säger Birger Pålsson.
"Otroligt onödigt" Aktuellt följde med på Södersjukhusets akutmottagning i Stockholm under en fredagskväll, och våldsoffer visade sig utgöra en mycket stor del av patienterna. -Det är så otroligt onödigt och tar så mycket resurser som man skulle kunna lägga på annat. Vissa nätter kan vi ha nästan bara misshandelsfall, och då är det något fel någonstans, säger Pähr Larsson, chefsjuksköterska på SöS-akuten. Ett av offren under Aktuellts besök var 18-årige Rodjer Musoke. -Våldet på gatan är helt katastrofalt. Det här är tredje gången jag är här på två år. Det kom en helt okänd kille med luva över huvudet springande och gav mig en knytnäve. Pähr Larsson säger till Aktuellt att de oftast är vanliga killar som varit ute på stan och blivit nedslagna oprovocerat. |