Han prövar mediciner för pengar

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 17 mars 2006 - 20:27
Uppdaterad 19 juni 2006 - 13:30

Om några veckor kommer Jonas Persson börja äta blodförtunnande medel fast han är helt frisk. Han är student och har tagit som vana att tjäna extra som försöksperson.

-En kompis till mig låg inne i 22 dagar. De fick någon psykofarmaka. Han tjänade 38.000 på det före skatt, säger han till Aktuellt.

Företaget Quintiles i Uppsala som använder Jonas Persson som försöksperson är specialiserat på läkemedelstester åt de stora tillverkarna. Man letar efter biverkningar och onormala reaktioner.

Jonas Persson. Foto: SVT-I ett test kunde man få huvudvärk, i ett annat stickningar i benen. Jag kände faktiskt av det lite grann, men för en annan person i testgruppen domnade benen av.

Den första fasen i framtagningen av ett nytt läkemedel är djurförsök. Läkemedlet överdoseras kraftigt, för att se vid vilken nivå djuren skadas. Det ska hindra medicinska tester som ger allvarligare skador på försökspersoner.

Men med de nya biologiska läkemedlen, som den antikropp som användes i England, fungerar inte testet lika säkert som med äldre kemiska preparat menar experter på läkemedelsverket:

Nils Feltelius. Foto: SVT-Om man skulle göra en liknelse mellan de nya och de äldre kemiska läkemedlen, så är tester med äldre läkemedel som att skjuta med hagelskott. Man får en lätt påverkan på många målorgan, säger Nils Feltelius på Läkemedelsverket.

-I fallet i England är det som med precisionsskytte. Träffar man rätt kan reaktionen bli mycket häftig.

Också i Sveriges testas i dag den här typen av nya biologiska läkemedel på försökspersoner. Det handlar dock om redan etablerade mediciner, som kommit längre i försöken.

Händelserna i England har chockat branschen och Läkemedelsverket, men Jonas Persson låter sig inte avskräckas.

-Självklart tänker man på om det hade kunnat hända i någon studie jag deltagit i, men samtidigt tänker man att det aldrig kommer hända mig, säger han.

Reporter: Jan Wallentin

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.