Stig Fredriksson inför kongressvalet i USA:

Valet det mest spännande på lång tid

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 17 oktober 2006 - 15:20
Uppdaterad 17 oktober 2006 - 21:49

Kongressvalet i USA tisdagen den 7 november blir det mest spännande på mycket lång tid. Normalt hamnar "mellanårsvalen" till kongressen i skuggan av presidentvalen vart fjärde år. Men den här gången hoppas det demokratiska partiet på stora framgångar, och i så fall skulle demokraterna kunna förlama president Bush under hans sista två år i Vita Huset och lägga grunden till en seger i presidentvalet 2008.

Valet gäller representanthusets alla 435 platser och en tredjedel, eller 33, av senatens 100 platser. I dag har det republikanska partiet majoritet i båda kamrarna. Men demokraterna behöver vinna bara 15 nya mandat i representanthuset för att överta majoriteten där, och det anses vara fullt möjligt.

I senaten är republikanernas övertag för närvarande sex platser, och där ser demokraterna ut att få svårare att få egen majoritet. President Bush säger att han fortfarande hoppas att republikanerna ska kunna behålla kontrollen över hela kongressen.

Bushs popularitet har sjunkit
Men just nu ger opinionssiffrorna inte stort hopp om det. Bushs egen popularitet har sjunkit på senare tid, framför allt på grund av kriget i Irak. Antalet döda amerikaner i Irak närmar sig nu 3.000, och allt fler amerikaner gör kopplingen att det är ungefär lika många som dog i terrorangreppet i New York den 11 september 2001.

Inför sitt omval till president 2004 lyckades Bush övertyga om att han hade skyddat USA från nya terroristdåd och att han var bättte än sin demokratiske utmanare på att värna om USA:s nationella säkerhet. I dag däremot tycks säkerheten för många amerikaner vara en mindre viktig fråga än frågan om förlusterna i Irak, de enorma kostnaderna för kriget och ovissheten om när trupperna ska börja tas hem.

Kriget i Irak förknippas av de flesta med Bush personligen, det är han som får bära ansvaret för hur kriget har skötts. Men kritiken och missnöjet smittar även av sig på hans parti, och det får nu många republikanska kandidater känna av när de kampanjar.

Irak-kriget påverkar
Vanligtvis är det "plånboksfrågor", framför allt ekonomins tillstånd, som avgör hur amerikaner röstar. Men den här gången kommer Irakkriget att påverka utgången i hög grad, och det bådar alltså illa för republikanerna.

Presidenten och hans parti har dessutom gynnats i de senaste valen av satsning på "moralfrågor", alltså frågor kring familj och livsstil. Men sexskandalen med den republikanske kongressledamoten som skrev beundrarbrev till unga manliga praktikanter, har plötsligt lett till att väljarna nu i stället ifrågasätter moralen hos det republikanska partiet. Det kommer också att gynna demokraterna.

Om demokraterna tar över majoriteten i åtminstone en av de båda kamrarna i kongressen, kommer de att utnyttja det till att sätta krokben för initiativ och lagförlag från Vita Huset under Bushs två sista presidentår. Särskilt gäller det inrikespolitiken.

I fråga om utrikespolitiken kommer presidenten under alla omständigheter att fortsätta att ha avgörandet eftersom han är överbefälhavare och högste ansvarige för USA.s relationer med omvärlden. Men om kriget i Irak fortsätter att gå lika illa som just nu, blir det allt svårare för Bush att få en republikansk efterträdare i presidentvalet om två år.

Stig Fredrikson,
utrikeskommentator Aktuellt

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.