Upplagt för strid

KI varnar för överhettning redan i år

SVT Nyheter
Publicerad 23 februari 2007 - 17:05
Uppdaterad 23 februari 2007 - 18:02

Det går bra för den svenska ekonomin. Det går till och med riktigt bra enligt den senaste rapporten från Konjunkturinstitutet.

Det är detta faktum som får Konjunkturinstitutets nye generaldirektör att Mats Dillén att kritisera riksbanken försiktiga räntepolitik.

-Det känns lite äventyrligt att ligga kvar så länge med så pass låg ränta, var hans kommentar efter att han presenterat dagens företagsbarometer.

Därmed är det upplagt för strid mellan två av de viktigaste ekonomiska institutionerna i Sverige; Riksbanken som ska hålla inflationen i schack med hjälp av räntorna och Konjunkturinstituet som är den myndighet som gör de tyngsta ekonomiska utredningarna för finansdepartementet och regeringen.

Ta till storsläggan
Vad det handlar om är en konflikt om hur stor risken är för överhettning i den svenska ekonomin. Riksbanken tror att risken är obefintlig och räknar därför med att räntan bara kommer att höjas med en halv procentenhet till 3,75 procent de närmaste åren.

Det är denna försiktiga räntehöjning som Konjunkturinstituet ställer sig frågande till.

Konjunkturinstitutets generaldirektör pekar på att fyra av tio tjänsteföretag i dag letar efter folk och att det redan råder brist på arbetskraft inom byggindustrin. Forsätter de goda tiderna är risken stor att även andra sektorerer kommer att skrika efter personal, vilket driver upp lönerna och sätter fart på inflationen.

Då tvingas Riksbanken ta till med storsläggan och höja reporäntan rejält.

Risk för överhettning
När jag pratade med Mats Dillén i dag så gick han till och med så långt som att han varnar för en mild överhettning i ekonomin redan i år. Dessa varningsord till Riksbanken gör att vi kan vänta oss en livlig debatt om den svenska ekonomin framöver. Vem som får rätt får vi inte veta förrän om något år då man ser hur bra den svenska ekonomin går.

Jan Nylander
ekonomireporter SVT

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.