Fifflet med ungdomsförbundens medlemsantal
|
|
Publicerad 20 april 2005 - 10:38
Uppdaterad 20 juni 2006 - 12:47
|
Debatten om de uppblåsta medlemsantalen inom de politiska undgomsförbunden har i första hand handlat om misstänkt fusk inom Socialdemokraternas ungdomsförbund, SSU, och Vänsterpartiets Ung Vänster. Men fenomenet medlemsfiifel har förekommit i flera av de politiska ungdomsförbunden och visar sig ha pågått i åratal.
Bidrag till ungdomsförbund |
Ungdomsförbunden får dels statsbidrag, dels del av överskottet från Svenska Spel. Pengarna förmedlas av Ungdomsstyrelsen: Ung Vänster: 1,43 miljoner i statsbidrag och 2,67 miljoner från Svenska Spel.SSU: 1,20 respektive 2,25. MUF: 0,79 och 1,48. KDU: 0,51 och 0,95. Fria Moderata studentförbundet: 0,49 och 0,91. CUF: 0,39 och 0,72. LUF och Grön Ungdom 0,31 och 0,58.
TT Redan 1994 avslöjades SSU med att överdriva medlemsantalet inom organisationen. Förra SSU-ordföranden Anna Lindh berättade då att såväl fastrar som mostrar skrev in sig i registret för att höja antalet medlemmar. Liknande familjeinskrivningar ägnade sig Liberalernas ungdomsförbund, LUF, då åt i Östergötland. Och i Stockholm avslöjades samma år att Kristdemokraternas ungdomsförbund KDU ansökte om bidrag för 506 medlemmar, när det korrekta antalet egentligen var 321. Gränsen för bidrag gick vid 500. Medlem var hund Fusk har också förekommit inom MUF. Våren 1994 blev till exempel MUF-medlemmen Hampus Abrahamsson känd i pressen. Han var en hund av rasen golden retriever. Hans medlemsskap i distriktet Sörmland förklarades med att han var en maskot och att det mest var en ploj. Förbundet försäkrade att man aldrig sökt bidrag för hunden. Samtidigt erkände MUF-distriktets ordförande att det i medlemsregistret förekom flera personer som inte betalat sin avgift själva. Flera distrikt inom MUF har dessutom sedan 70-talet profilerat sig med att locka ungdomar med sprit, en metod och tradition som förekommer på sina håll även i dag. Fortsatt fusk trots tidigare rabalder Medlemsskandalen från 1994 var sedan länge glömd när den nu kom att blossa upp igen i och med fusket inom SU och Ung Vänster. Men inte heller nu är de två de enda förbunden som fuskar. Under år 2003 ska flera KDU-distrikt ha betalat in medlemsavgifter för nya medlemmar, enligt uppgifter från Sveriges Radios Ekoredaktion. Värmlandsdistriktet ökade till exempel från 160 till 220 medlemmar under den tid som nuvarande KDU-ordföranden satt i ledningen där. I Kalmar är, förutom Ung Vänster, även Centerns ungdomsförbund polisanmält för medlemsfusk. Mer pengar, mer makt Förbundens motivation att fuska har varit att ett högt medlemsantal ger högre statsbidrag, eftersom bidraget baseras på antalet medlemmar. En annan motivation är att ett högt antal medlemmar har gett ökat inflytande på partistämmorna. Dagens regler för statsbidrag gör det intressantare för de större förbunden att fuska. Ung Vänster och SSU ligger i en storleksklass för sig. Men även moderaternas och kristdemokraternas ungdomsförbund kommer upp i medlemssiffror som berättigar till både en fast klumpsumma och ersättning per medlem och lokalförening. Övriga får bara en fast klumpsumma. Efter den senaste tidens uppmärksamhet kring ungdomsförbundens medlemsfusk, har Riksrevisionen nu beslutat att granska utbetalningarna av statsbidrag från Ungdomsstyrelsen till ungdomsförbunden. Genomgången beräknas att ta några månader.
Regler för att få statsbidrag |
1. Organisationen ska vara en öppen sammanslutning i vilken medlemskapet är frivilligt. 2. Organisationen ska vara självständig och demokratiskt uppbyggd och inte strida mot demokratins idéer. 3. Organisationens andel ungdomsmedlemmar ska utgöra minst 60 procent av organisationens totala medlemsantal. Ungdom = 7-25 år.
Ungdomsstyrelsen Teresa Skeppholm/TT
|