De tre viktigaste kandidaterna i valet: Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, Mohammad Baqer Qalibaf, Mostafa Moin. Foto: PRB

Framträdande kandidater i det iranska valet

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 17 juni 2005 - 14:41
Uppdaterad 20 juni 2006 - 13:38

Över 1 000 ville kandidera, men Väktarrådet avvisade nästan alla. Rådet hindrar också kvinnor att ställa upp, trots att det inte är förbjudet i Irans konstitution.

Framträdande konservativa kandidater:

  • Ali Akbar Hashemi Rafsanjani: Pragmatiker, mest liberal bland de konservativa. Som president 1989-97 var han med om att öppna ekonomin för utländskt kapital.

  • Ali Larijani: Konservativ. Tidigare chef för den statliga televisionen.

  • Mohammad Baqer Qalibaf: Konservativ. Tidigare chef för Revolutionsgardet. Välfinansierad kampanj.

    Viktiga motståndare:

  • Mostafa Moin: Reformlägrets främste kandidat. Tidigare utbildningsminister. Fick ställa upp först sedan landets högste ledare ayatolla Ali Khamenei ingripit; regimen befarade en valbojkott.

  • Mehdi Karoubi: Reformsinnad och lierad med avgående presidenten Khatami. Tidigare talman.

    Presidentvalet i Iran

    Preliminärt valresultat väntas i helgen. Det slutgiltiga resultatet kan dröja, särskilt om det måste godkännas av Väktarrådet.

    Om ingen av kandidaterna får minst 50 procent av rösterna, inklusive blanka eller ogiltiga, går de två mest populära kandidaterna vidare till en andra valomgång.

    En andra valomgång hålls i så fall första fredagen efter att resultatet presenteras. I de sju val som har hållits sedan republiken inrättades har det hittills inte behövts.

    TT

    TT

  • Alternativ bild för flash innehåll.
    Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

    Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

    Senaste nyheterna
    Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

    Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.