Regionalpolitik döms ut
|
|
Publicerad 19 september 2005 - 18:02
Uppdaterad 20 juni 2006 - 12:55
|
En stor del av den svenska regionalpolitiken är felaktig och borde skrotas, och de traditionella stödåtgärderna kan visserligen rädda jobb på kort sikt men samtidigt hotar de utvecklingen på längre sikt. Det anser chefen för ITPS, Institutet för tillväxtpolitiska studier - regeringens eget utredningsorgan. Men han får också mothugg, bl.a. från landshövdingen i Norrbotten. ITPS har de senaste åren i flera rapporter granskat den svenska regionalpolitiken - och institutets chef Sture Öberg är i dag hård i sin dom. 
Sture Öberg
-Det gynnar inte regionerna på sikt. På kort sikt slår man vakt om sysselsättning, men man missgynnar framväxten av nya företag och i sin tur hotar det jobben på sikt.
Den regionala utvecklingspolitiken lider av flera grundläggande oklarheter och svagheter. För det första saknar olika aktörer en gemensam och tydligt uttryckt uppfattning om vilket problem politiken ska lösa. För det andra har det uppstått en närmast kaotisk situation vad gäller de inblandade aktörernas olika roller och fördelningen mellan nationella och regionala nivåer i genomförandet av politiken skriver ITPS i den senaste rapporten. 
Per-Ola Ericsson
Men slutsatserna är inte oomstridda. Landshövdingen i Norrbotten, Per-Ola Eriksson, har en annan syn. -Kompensationspoltik´kan man kalla det. Men det behövs en regionalpolitik - med kompensatoriska inslag men också företagsstöd som kan ta vid när marknaden inte själv förmår.
Svensk regionalpolitik består av två delar. Den ena delen betalas ut av staten och omfattar drygt 3,5 miljarder kronor om året. Ungefär lika mycket, mellan 3 och 4 miljarder, betalas ut av EU:s strukturfonder. Totalt handlar det alltså om ungefär 7 miljarder kr som varje år satsas på regionalpolitiskt stöd.
 -Jag tycker att man helt ska satsa på tillväxt, och inte blanda in fördelningspolitiska mål, säger Sture Öberg. 
Ulrika Messing
Den ansvariga ministern, Ulrica Messing, är dock inte beredd att gå så långt.
-Om en ort till exempel drabbas av ett stort varsel, eller man till och med har ett företag som lägger ned och flyttar, så förväntar man sig med all rätt att den nationella politiken ska hjälpa till, och det ska vi. |