Konflikten mellan Hamas och al-Fatah

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 13 juni 2006 - 20:45
Uppdaterad 9 februari 2007 - 17:23

Maktkampen mellan den palestinska presidenten Mahmud Abbas Fatahparti och Hamas-regeringen och deras respektive anhängare har pågått sedan Fatah förlorade parlamentsvalet till Hamas i slutet av januari.

Konflikt Hamas-Fatah

Fakta: Hamas och Fatah

Den sekulära Fatahrörelsen som Yasser Arafat ledde har i årtionden stått i spetsen för palestiniernas kamp.

Under den första intifadan i slutet av 1980-talet fick Fatah konkurrens av islamiströrelsen Hamas.

Till skillnad från Fatah erkänner inte Hamas Israels rätt att existera, och har inte heller godkänt Osloavtalet från 1993.

Hamas militära gren har dödat hundratals israeler i attentat genom åren.
Många palestinier tröttnade på Fatah som betraktades som korrupt och inkompetent, vilket ledde till att Hamas vann parlamentsvalet för ett år sedan.

EU och USA vägrar ha med Hamasregeringen att göra eftersom rörelsen är terrorstämplad.

Källa: TT

Redan då gick aktivister med anknytning till Fatah till storms mot palestinska institutioner, bland dem parlamentsbyggnaden i Ramallah, för att visa sin besvikelse över partiets valnederlag. Den 12 juni stormades parlamentet igen och stacks i brand av Fatah-anhängare, liksom premiärministerns kontor.

Egen säkerhetsstyrka
Det innebar en upptrappning av den interna palestinska konflikten som alltmer kom att likna ett inbördeskrig. I maj inrättade Hamasregeringen sin egen säkerhetsstyrka, som även den snart drabbade samman med president Abbas rivaliserande polisstyrka. Hamas polismakt kom till trots att Abbas inlagt sitt presidentveto.

Biståndet stryps
I april ströp USA och EU biståndet till den palestinska myndigheten med hänvisning till att regeringspartiet Hamas är terrorstämplat och vägrar erkänna staten Israel. Israel har också hållit inne med stora pengar, huvudsakligen tullavgifter, som tillhör Palestina.

Detta leder till ekonomisk kris i Palestina som får svårt att betala ut löner till sina statsanställda och det skärper också ytterligare konflikten mellan Hamas och Fatah, som har stöd från västvärlden. Under sommaren och hösten har anhängare av Fatah och Hamas drabbat samman gång på gång, med kidnappningar och ett stort antal dödsoffer på båda sidor som följd.

I slutet av juni invaderar Israel Gazaremsan efter det att en israelisk soldat kidnappats. Offensiven avslutas först i slutet av november.

Hårda gatustrider
Efter flera månaders försök att bilda en samlingsregering förklarar den palestinska presidenten Abbas i november att förhandlingarna strandat. Den 16 december utlyser han nyval till både parlamentet och presidentposten.

Detta leder till att hårda gatustrider utbryter mellan regeringspartiet Hamas, som motsätter sig nyval eftesom de menar att det strider mot författningen, och Fatah. Under några blodiga veckor dödas uppemot 100 palestinier i stridigheterna och på årsdagen av Hamas sensationella seger den 26 januari dödas minst tolv människor.

Skör vapenvila
För närvarande råder det en skör vapenvila mellan parterna. I början av 2007 betalade Israel också ut närmare 100 miljoner dollar av de cirka 500 miljoner dollar som man beslagtagit.

Pengarna har betalats ut direkt till Abbas presidentämbete och inte till den palestinska myndigheten, villket upprört Hamas. Och milisgrupper på båda sidor har hotat med att ta upp våldet om de inte får igenom sina krav i förhandlingarna i Mecka som avslutades på torsdagskvällen.

Rivalitet går långt tillbaka
Sedan Hamas överraskande vann valet i januari förra året har stridigheterna mellan Hamas och Fatah trappats upp och situationen har i perioder varit nära att urarta i ett rent inbördeskrig. Men rivaliteten och fiendskapen mellan de två organisationerna går längre tillbaka i tiden och har präglat palestinsk politik i årtionden. (se faktaruta)

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.