"Den som går till arbetet vet aldrig om han kommer hem"

Irak - fortfarande ett land i misär

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 6 juli 2007 - 17:17
Uppdaterad 11 juli 2007 - 20:10

Sirener som tjuter, bilar som sprängs och människor som bärs iväg på bår. Vardag i Irak, men långt borta för oss i Västvärlden. Drygt ett halvår har gått sedan diktatorn Saddam Hussein hängdes och hoppet om en trygg vardag tändes.

-Barn leker och ungdomar gör sina tentor i skolan. Irakierna är tvungna att anpassa sig, men den som går till arbetet vet aldrig om han kommer hem igen, säger Hikmet Hussain, generalsekreterare på Irakiska riksförbundet i Sverige.

Dagligen utsätts landet för terroraktioner och läget i Bagdad är allt annat än stabilt.

-Civila människor är de som drabbas. Hade läget varit stabilt hade inte människor försökt lämna Irak.

Terroraktioner är vardagsmat
Men det råder ingen beväpnad konflikt i Irak. I alla fall om man ska tro Migrationsverket som beslutat att avvisa irakier till Bagdad och södra Irak.

-Det är helt absurt. Hur kan migrationsverket tycka att läget är stabilt? Det är snarare inbördeskrig än en fjuttig väpnad konflikt. Terroraktioner är vardagsmat i Irak, säger Hikmet Hussain.

Terrorism har inget ansikte
-Det är inte rättvist att skicka tillbaka människor till misär. Jag förstår inte hur så många kan skickas tillbaka när det fortfarande pågår strider?

-Terrorismen har inget ansikte, ingen religion eller region.
Hur ska du kunna skydda dig när hoten är utspridda över hela landet?

Hikmet Hussain tycker inte att säkerheten har blivit bättre i Irak, men han tror att det kommer att bli bättre på lång sikt.

-Särskilt med de införda säkerhetsplanerna i landet.

Under den senaste månaden sökte 1.555 irakier asyl i Sverige och Hikmet Hussain är medveten om att Sverige inte kan ta emot alla.

-EU och FN måste också ta sitt ansvar. Sverige har varit generösa och redan tagit emot många flyktingar från Irak, men jag tycker att fler skulle kunna få temporära uppehållstillstånd. På så vis får fler människor chansen att återetablera sig när de väl återvänder.

Temporära uppehållstillstånd
En lösning på problemet är, enligt Hikmet Hussain, att ge flyktingar ett temporärt uppehållstillstånd.

-Låt människor få en chans att jobba och spara ihop pengar. När läget är stabilare i Irak kan de återvända. Då har de ett helt annat mentalt stöd och kan starta om på nytt.

Maria Moustakakis SVT Text & webb

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.