Dyrt att drabbas av översvämning

SVT Nyheter fördjupning
Publicerad 9 juli 2007 - 10:14
Uppdaterad 9 juli 2007 - 12:14

Flera fastighetsägare i södra Sverige har fått sin egendom skadad i den senaste tidens regnoväder. Och skadorna kan bli en dyr historia då den drabbade får bära en stor del av kostnaderna själv.

Video

-I de här fallen är självrisken förhöjd vilket innebär att man betalar tio procent av skadekostanden, men lägst 10.000 kronor, säger Kicki Westerståhl vid Konsumenternas försäkringsbyrå till SVT:s Gomorron Sverige.

-Det blir en dyr kostnad för konsumenten.

Ogilltig försäkring med dålig dränering
De som har tecknat hem-, villahem- och fritidshusförsäkringar kan få ersättning för att reparera skador som orsakats av översvämningar. Försäkringen gäller om vattnet trängt in genom exempelvis ventiler och fönster. Men inte husväggen.

Kicki Westerståhl. Foto: SVT-Om vattnet slår in genom dräneringen så gäller försäkringen inte alls, även om det är onormalt stora vattenmängder, säger Kicki Westerståhl.

Försäkringen täcker inte heller tomtmarker, växthus och båthus som skadats i översvämningar.

Höjd premie vid extremt väder
Om vi i Sverige får fler översvämningar i framtiden kan det komma att påverka försäkringspremien.

-Blir extrema väder vanligare så kommer det bli vanligare även med den här typen av skador. Och får man fler skador än vad man har räknat in i premien så kommer det att leda till premiehöjningar i framtiden, säger Kicki Westerståhl till Gomorron Sverige.

Alternativ bild för flash innehåll.
Frida i Ingen är vän med en fattig. Foto: Anders Hansson.

Ingen är vän med en fattig Programmet om Frida har berört er lyssnare. Hör hela här.

Senaste nyheterna
Rebecca Vinterbarn Elg. Foto: UR

Rebecca utmanar Strindberg I Hej litteraturen får Strindberg-skeptikern Rebecca Vinterbarn Elg möjlighet att ge författaren en ny chans.